K reformě vysokých škol

02. 03. 2012 | 16:29
Přečteno 18714 krát
Vysoké školy se mají rozdělit na výzkumné a praktické. Oba typy ale mají fungovat podobně. Proč? Reforma by měla školy nejdřív rozdělit podle cílů a teprve potom pro každou skupinu hledat odpovídají mechanismy fungování. Lepší by např. bylo akademické svobody ponechat těm výzkumným a praktické vysoké školy řídit nějak „praktičtěji“.


Vysoké školy se mají rozdělit na výzkumné a praktické. Dokonce se mluvilo o třech typech výzkumné univerzitní, univerzitní a praktické. Reforma vysokých škol sice počítá s rozdíly ve financování, ale nikoliv ve fungování. Proč?

Akademické svobody původně vznikly proto, že nikdo „moudřejší“, kdo by mohl středověké univerzity řídit, prostě nebyl. V té době ovšem na univerzitách bylo méně než jedno procento těch „nejmoudřejších“. Při dnešní všeobecném přístupu k vysokoškolskému vzdělání však nic takového nelze očekávat. Na vysoké školy jde více než 60 % populačního ročníku, což je např. třikrát více než na gymnázia. Bylo tedy správnější, aby spíše gymnázia než vysoké školy si sami řídili učitelé spolu se žáky.

Já na rozdíl od mnohých pokládám všeobecný (univerzální, masový) přístup k vysokoškolskému vzdělávání za správný. Co naopak byla a stále je chyba, že se nové situaci nepřizpůsobily vysoké školy diferenciací - vnější (viz chystané rozdělení na výzkumné a praktické) nebo vnitřní (samostatné bakalářské či skutečně praktické obory). V současném pomíchaném prostředí skutečně ti méně schopní, kterých zejména na některých oborech dramaticky přibylo, snižují úroveň i pro ty schopné. Řešením ale není ty méně schopné vyhnat, ale nabídnout jim studium odpovídající jejich možnostem.

Diferenciace se však nemusí týkat jen úrovně studia, ale i celkového fungování školy. Nepřijde mi nijak nerozumné, řídit praktické vysoké školy třeba i podobně jako gymnázia nebo ještě lépe jako vyšší odborné školy s významným podílem lidí z praxe a podniků. U špičkových výzkumných univerzit to naopak pokládám za nerozumné.

Jednoduše řečeno, reforma vysokých škol by měla školy nejdřív rozdělit podle cílů a teprve potom pro každou skupinu hledat odpovídají mechanismy fungování.

Prosím účastníky diskuse, aby svůj příspěvek začali vždy písmeny AQ. Uvidíme tak, kdo diskutuje, aniž dočetl text do konce.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Dagmar napsal(a):

AQ
Domnívám se, že jde-li 60% polulace na VŠ (uváděna jsou i jiná procenta, 45% nebo 50%) nutně to sníží úroveň vysokých škol, to máte pravdu. Je nepravděpodobné, aby polovina, nebo více než polovina populace v daném ročníku splňovala ty nejnáročnější "studijní předpoklady". Ale mám pochyby, že by vámi navrhovaná diferenciace škol na výzkumné a praktické tento problém úspěšně řešila. Numerus clausus - to je podle mne řešení.
02. 03. 2012 | 16:58

Eleshar napsal(a):

Dagmar:
Jde o to, že i ti "méně schopní než nejschopnější" by měli rozvinout svůj vzdělanostní potenciál na maximum. Tím, že jim prostě vyšší vzdělání odepřete, toho však rozhodně nedocílíte. Rozdělení na vědecké a praktické VŠ jako takové bez dalšího samozřejmě nic neřeší. Ale co čekat od bachaře Dobeše s koupenou diplomovou prací fedrovaného Klausem a jeho novou nacionalistickou suitou...
02. 03. 2012 | 17:04

Eleshar napsal(a):

A ještě dodatek.

Neberte to tak, že říkám "i ti méně schopní mají právo na VŠ", berte to tak, jak píšu, tedy "je žádoucí, aby i ti méně schopní co nejvíce rozšířili svou kvalifikaci".
Téměř se mi chce napsat "i ti méně schopní by měli mít *povinnost*..."

Ale za současného stavu to pochopitelně nelze.
02. 03. 2012 | 17:07

Dagmar napsal(a):

Eleshar

Ono je to dvousečné. Umožnit přístup k nejvyššímu vzdělání všem, znamená nutné snížení jeho kvality. Vždyť se podívejte, co se děje v současnosti. Ten odporný termín "masifikace" znamená, že dnešní vysokoškolák vude úrovní svých vědomostí, vzděláním a kutivovaností na úrovni včerejšího středoškoláka. Vždyť co jsou "praktické" vysoké školy a la Šteffl? Horší gymnázia. Voláme-li po vysokoškolsky vzdělaných lidech, tak tudy cesta opravdu nevede.
02. 03. 2012 | 17:12

Yosif K napsal(a):

AQ Dagmar napsala:
"Numerus clausus - to je podle mne řešení."
Pi Dagmar - numerus vcalusus je politicky nepruchopdny. Studenti kteri by se nedpostali na vyskoe skoly by se zblaznily. Celosvetovy trend je ze VS ma vice lidi nez drive stredni skoly.

Spousta "novych a masovych" vysokych skol je zakonite na cca stejne urovni jako "nastavby". Akiorat se to ted jemnuje VS skola. Kdysi kdesi jsem cetl ze v Japonsku ma okolo 90% delniku ve strojirenstvi vysokou skolu. Taky ve finsku je dost vysoky podil VS populace. Na druhe strane - spousta absolventu VS skol ve Francii a Spaneklsu jsou nezamestnatelni (pseudovedy jako odvary z politologie, z sociologie, z marketingu atp.....)

Zalezi na skolach, zalezi na studentech a ti jsou do jiste miry takovi jako je jejich narod....
02. 03. 2012 | 17:12

Ládik!!! napsal(a):

Praktická VŠ bude Zvláštní VŠ?
02. 03. 2012 | 17:28

Občan napsal(a):

AQ
Pane Šteffle,

zaujalo mne Vaše podivení se nad tím, že na VŠ jde 3x víc studentů naž na gymnázia.
PROČ by měli chodit na gymnázia zájemci o studium matematiky, přírodních věd, techniky nebo třeba pedagogiky či ekonomie? Vy jste možná přesvědčen o tom, že jen gymnasista je tím správným intošem, vyvoleným pro VŠ studium. Jenže to je veliký omyl.
Gymnasista totiž neni NIC. Absolvent jiné SŠ umí alespoň něco, čím se lze živit. Gymnasista zná od všeho trochu, ale ani o jednom oboru neumí NIC, co by bylo použitelné v praxi. Pokud se nedostane na VŠ, je existenčně odepsaný.
Ale Vy zjevně máte s odbornými SŠ docela problém...

Snaha o rozdělení VŠ na doktorandské a "ty ostatní" tu už byla. I na vyšší a nižší VŠ vzdělání - pozůstatkem toho je Bc. studium.
Speciálně UK, která první přišla někdy v pol. 90. let s nápadem, že se stane akademickou elitou, velmi rychle zjistila, že to by byl její ekonomický konec. A potichoučku se vrátila ke "všeobecnému" VŠ vzdělávání.
Bakaláři zase dost rychle zjistili, že jim je jejich "půlVŠ" úplně k ničemu v eráru i v privátu. I na "back office" dnes chtějí firmy běžně magistry, takže nám vysokoškoláci končí jako skladníci, řidiči náklaďáků, pokladní v hypáčích nebo montováci. A jsou strašně rádi, že mají vůbec nějakou práci.
"Vzdělanostní" ekonomika skončila dřív, než začala...
02. 03. 2012 | 17:35

Targus napsal(a):

AQ
Taková diferenciace už zde byla za reálného socializmu. Tzv. technologie se vyučovaly 4 roky, konstrukční směry se vyučovaly 5 let.

Že by ti komouši přece jen měli pravdu? Co vy na to, pane Šteffle?

S rozdělením škol bych asi nesouhlasil, spíše s rozdělením studijních programů. Nevidím důvod, proč by se i na Karlovce nemohly učit čtyřleté obory. A naopak - proč by se nemohl na nějaké regionální VŠ učit nějaký obor ve špičkové podobě, pokud by ta škola byla schopna zaručit kvalitu výuky?

Rozlišit délku studia tituly? Proboha proč??? Zbytečná starost v této době.
Masové studium na VŠ blížící se dnešní podobě - určitě NE!!!
Příliš drahé, kdo chce a má na to (mozek, nikoli peníze), nechť studuje mírně placenou školu při zaměstnání. Vysokoškoláci by měli být elitou, nikoli holotou. Díval jsem se na šoty z týdne neklidu. Vždyť někteří zoufalci neuměli ani pořádně mluvit!!! Tohle má být elita?

Jediný lék na dnešní bídu je ponechání bezplatného (již tak drahého) studia, resp. nezavádění nejrůznějších poplatků za současného tvrdého přiškrcení počtu škol akreditační komisí. Tedy vytvoření tvrdého tlaku na kvalitu, nikoli dohánět nedostatečnost, či spíše zoufalost kvantitou.
02. 03. 2012 | 17:50

Byvší externí vyučující na SŠ napsal(a):

AQ
Víte, já považuji (slušně řečeno) za nepřirozené, jestliže národní srovnávací zkoušky a přijímací zkoušky na řadu státních škol (SŠ i VŠ) v tomto rozsahu a víceméně monopolně outsorcuje soukromá společnost (SCIO) se svými testy. Podle mě to o něčem svědčí. Pro mne osobně je soukromý příjemce, přisátý k finančním zdrojům státní zakázky podobné velikosti, apriorně vyloučen jako rádce v otázce, kudy by se mělo české školství dále ubírat.
Snad bych jen dodal, že nejen já, ale i mí vrstevníci - rodiče dnešních středoškoláků - se vesměs shodujeme (poté, co jsme si je cvičně zkusili), že scio testy jsou debilní. Můžeme to posoudit, neboť jsme maturovali před rokem 1989 a tudíž jsme se ještě naučili používat mozek.
Nelze si též nepovšimnout, že doba působení fy. SCIO (1995 - 2012) se časově zhruba shoduje s údobím katastrofálního úpadku čs. školství do nynějšího stavu. Náhoda ?
02. 03. 2012 | 19:18

neo napsal(a):

Občan:

opravdu by mě zajímalo, kolik VŠ končí v hypáčích...

S gymnazisty máš recht, pokud nejde o gympl s nějakým zaměřením, musí na VŠ, ale právě to je účel gymplů.
02. 03. 2012 | 19:31

42 napsal(a):

AQ

Pane Šteffl, zhusta s Vámi nesouhlasím, ale jedno se Vám musí nechat, máte strategické myšlení (byť jiné strategické cíle). V zásadě by uspořádání, které navrhujete mělo svůj smysl, bylo kompromisní a mohlo fungovat (snad). Moje otázka je, jak se k němu chcete dopracovat. Znamená to, že školy, které se propadnou mezi praktické ztratí autonomii - a to ony těžko přijmou. Nebo proč by to měly chtít?
02. 03. 2012 | 20:00

drozd kvíčala napsal(a):

answers and questions
dle mého názoru, o.šteffl má evidentní a nevyřešené problémy s existencí středních odborných škol.
02. 03. 2012 | 20:01

12345 napsal(a):

To občan:

"PROČ by měli chodit na gymnázia zájemci o studium matematiky, přírodních věd, techniky nebo třeba pedagogiky či ekonomie? Vy jste možná přesvědčen o tom, že jen gymnasista je tím správným intošem, vyvoleným pro VŠ studium. Jenže to je veliký omyl.
Gymnasista totiž neni NIC. Absolvent jiné SŠ umí alespoň něco, čím se lze živit. Gymnasista zná od všeho trochu, ale ani o jednom oboru neumí NIC, co by bylo použitelné v praxi. Pokud se nedostane na VŠ, je existenčně odepsaný."

Vy jste fakt dobrej. Gymnázia vychovávají právě pro studium VŠ a dostávají se tam skoro všichni. Mají totiž široký základ a potřebnou adaptabilitu. Nezaměstnanost gymnazistů je dlouhodobě nejnižší. Sáhnou po nich zaměstnavatelé často raději než po absolventech jiných středních škol. Víte to?
Jinak ty hlášky typu "Gymnazista není nic a absolvent jiné SŠ umí aspoň něco..." přežívají z minulého režimu a nemají reálný základ. Zkuste si porovnat procento nezaměstnaných absolventů SOŠ, to budete koukat.
No a "PROČ by měli chodit na gymnázia zájemci o studium matematiky, přírodních věd, techniky..." - to ani nemá cenu komentovat, něco tak mimózního už jsem dávno neviděl...
02. 03. 2012 | 20:12

oh go to look for America napsal(a):

vysoké školy dnes dost řeší nezaměstnanost. Co by ti mladí lidé dělali, kdyby nemohli do 25 studovat?
Jako ten rozezlený Íránec dnes ve zprávách. Mám doktorát z arabské literatury, ale musím se živit jako taxikář řízením motorky . Vysvětlete mi proč?
02. 03. 2012 | 20:15

Martin napsal(a):

AQ Proč se pořád dokola opakuje nesmysl, že vysoká škola musí být výzkumné pracoviště ? Vysoká škola bakalářský a magisterský/inženýrský obor je záležitost vzdělávání dospělých, má přednášet věci pro praxi a ne nějaké od praxe vzdálené záležitosti. Nemám nic proti výzkumu, ten je jistě potřeba, jenže 99 % absolventů skončí v praxi a ne ve výzkumu. Výzkumem nechť se zabývají třeba doktorandi a vyšší stupně, tam je to možné, popřípadě speciální VŠ obor pro výzkum.
02. 03. 2012 | 21:23

O. Hausenblas napsal(a):

AQ Možná to dělení VŠ na vědecké a praktické vidím zjiného úhlu, když vyučuju na pedagogické fakultě. Přechod mezi vědeckou a praktickou fakultou musí být plynulý, protože právě některé obory lidské činnosti tohle propojení potřebují - například příprava učitelů. Ta totiž nemůže být vědecká (i když znám vyučující na pajdách, kteří by moc rádi dohnali ty fildy :-) a záleží jim hlavně na čárkách za publikace, a na nějakých studentech učitelství jim moc nezáleží). Pravá vášeň pro vědu dodnes brání člověku přihlížet k tomu, jak původně nevědomý mozek se toho vědění zmocňuje. A proto vědci nebývají dobrými učiteli, to řekl J.A.K. A pedagogická fakulta nemůže být ani jenom praktická, protože bez skutečného porozumění vědecky pochopeným podstatám by se tu vyučovalo (a leckdy i vyučuje) mechanicky a absolventi neumějí své vědění aplikovat ve třídě s běžnými dětmi.
Ale přesto souhlasím, že mají být jasně rozděleny některé badatelské a jiné praktické fakulty. A má se to jasně vědět. Ale ani to nezaručuje, že budete mít z jedné absolventy skvělé inteligenty a z druhé absolventy přízemní. TO, co u nás totáolně schází, je nějaké srozumitelné a víceméně spolehlivé vyhodnocování fakult (spíše než oborů). A aby se dalo o některé univerzitě, nebo aspoň fakultě říct "ta je dobrá", musely by být jejich akademické sbory profesionálně vyrovnané - dobrá fakulta by nesměla mít některou katedru schopnou a jinou opožděnou, některé vyučující odříkávače skript a jiné vývojáře myšlenek. A tohle vnitřní vyvážení u nás myslím nefunguje, protože jsou ty obce moc do sebe uzavřené - poklepávají si na rameno, anebo zase si škodí namísto spolupráce. Na to by bylo dobré, aby v řízení byli externisté, kteří nepatří do kroužku kamarádů.
Ale když uvážím, že podnikatelé a jiné mocnáři by možná chtěli "odklánět" čili vykrádat státní prostředky pro VŠ na to, aby jim VŠ dělaly výzkum a vývoj sloužící jejich fabrice, tak se mi zdá, že u nás je pravděpodobnější politicko-reformační scénář "zavede se vykrádání", než "nastartuje se zlepšování". Dokud nejsme kulturní země, asi nemáme na to, sdílet takto řízení nejvyšších úrovní vzdělanosti opravdu demokraticky. Zdá se mi, že v historii to bylo tak, že kultura a relativně slušná obecná mravopočestnost se vyvinula v nedemokratických poměrech, tedy před tím, než takový realtivně kulturně civilizovaný národ si dopřál demokracii.
Dá se reforma řízení VŠ udělat tak nějak, aby mířila na zlepšení kulturnosti národa? Myslím, že ty návrhy dnešní míří víc na provozní efektivitu, rozdělení peněz (možná i lepší a efektivnější, nebo i podvodnější, to je jedno). Tak je to se vším, co se zavádí shora a nikoli zároveň zdola i ze středu.
A co se týče výzkumu - aby ho dělali až dokrotandi? Ty musel někdo a nějaký program k tomu doktorandskému stavu dovést, a to se nedá marxisticky "přeskokem kvantity v kvalitu", totiž že naplodíte hromady praktiků a mezi nimi se pár nadaných doktorů najde. Odbornost vědní, výzkumná, vývojová nebo tvůrčí se musí pěstovat už tak od - no od předškolního věku...
02. 03. 2012 | 22:28

Blažena Švandová napsal(a):

Milý Martine, hluboce se mýlíte. Vysoká škola univerzitního typu má vzdělat člověka tak, aby z něj byla osoba širokých znalostí, kritického myšlení a sociálně vnímavého; jeho myšlení se má vyznačovat silou a půvabem, má mít svobodnou mysl, pro kterou je vědění cílem o sobě a která je proto otevřená dalšímu celoživotnímu nabírání vědomostí, osoba, jejíž duch je vnímavý pro celek světa,- a pokud univerzita takové osoby vychovává, pak to neznamená zisk jen pro takto vzdělané osoby, ale pro celou společnost, protože takto vzdělaní lidé kultivují veřejné mínění a podílí se na zušlechtění obecného vkusu. A proto je všeobecné vzdělání cennější než jen profesní příprava. Takhle nějak by dnes argumentova John Henri Newman autor knihy Idea univerzity (1. vyd. 1873).
Současný britský filosof Roger Scruton (který ještě bezplatně absolvoval klasická studia v Oxfordu) od člověka vzdělaného na univerzitě požaduje bystrost, schopnost komunikovat a rozumět, schopnost srovnávat a pojmově chápat obtížná fakta, schopnost porozumět historickému i kulturnímu zázemí osoby, jíž může být člověk zcela nesympatický, atd. ...Proti takto vybavenému člověku klade člověka, který absolvoval profesně zaměřená např. obchodní studia, a jehož tzv. užitečné znalosti zahrnují směsici diagramů, účetnictví, morálních kázání a burzovních triků a říká, že tohle nazvat vzděláním je zneužitím toho slova. Protože kdo myslíte, že spíše v životě uspěje a to nejen bezprostředně po opuštění školy?
02. 03. 2012 | 22:35

Jan Payne napsal(a):

AQ
S panem Šteflem souhlasím. Dodal bych jen, že je třeba diferencovat ještě dále, poněvadž fakulty na univerzitách se vlemi liší. Tudíž nikoliv jen v případě středověkých universit není nikdo mimo ně, kdo by mohl chápat, oč v nich jde. Znám to trochu na lékařské fakultě a chtěl bych poukázat na některé zvláštnosti.
Předně jde o to, že výuka nutně probíhá také v nemocnici a nemocnice musí (!) být její součástí, přičemž dochází k dvojitému řízení v nich. Je také řada důvodů pro to, že komerční vztahy na tyto fakulty zavést nelze - zdravotní péče je hrazená převážně z veřejných zdrojů. Tím méně je možné, aby se firmy (firmy například farmaceutické či jiné - bůh nás chraň před tím) přímo podílely na jejich řízení. Také klinický výzkum na lidských bytostech a i na zvířatech se liší od výzkumu na fakultách jiných. Při tom absolvent medicíny musí mít přesně vymezené a zaručené pensum znalostí čili volnost při výběru předmětů na jiných fakultách zde není. Při tom všem má například Universita Karlova celkem 5 lékařských fakult ze 17 čili zhruba asi třetinu (když některé fakulty mají po všech stránkách velikost srovnatelnou s jedním ústavem 1. lékařské fakulty a jen na 1. lékařské fakultě je zhruba 60 klinik a ústavů). Do těchto souvislosti může proniknout jen někdo, kdo na takové fakultě pracuje. V rámci samosprávy je to zajištěno, ovšem mimo lékařské fakulty nikdo takový není. Ani prostý lékař, který medicínu studovala a ukončil, porozumění jejímu chodu nemá. Mám ovšem za to a z povzdálí znám, že například na teologických fakultách či zase na MatFyz je všechno úplně jinak. Když se do toho montují lidé mimo ni, totiž podnikatelé a hlavně politici, katastrofa je nasnadě.
Doporučoval bych tudíž ponechat klíčové rozhodovací pravomoci v rukou universit samotných (hlavní motiv jejich vedení je totiž uspět v konkurenci a konfrontaci s universitami jinými, což pokládám za motiv daleko silnější, než by byla snaha soutěžit na trhu s podniky o zisk).
Asi je tomu pak jinak u vysokých škol zaměřených na praktické dovednosti či znalosti (avšak pro již zmíněné lékařské fakulty poskytující též praktické dovednosti něco takového neplatí) a tam by snad komerční vliv prospívat mohl.
Se školným je to dost těžké. Předně musí být zaručeno to, že absolventi si mohou někde výhodně půjčit a že to pak mohou i splatit. Dovolit si opominout jen jediný talent kvůli tomu, že nemá dost peněz, je pro českou společnost sebevražedné. Otázka vzdělání je v současnosti naprosto klíčová a pouze ta společnost, která vzdělání bude rozvíjet, přežije v soupeření zemí. Už vůbec není možné převést university na eseróčka či - přesněji - možné to je, ale je to konec kulturnosti té které společnosti. Je třeba podporovat university a také divadla, malíře, hudebníky, literáty, filmy a podobně. Tyto souvislosti nemůže trh nikdy nahradit (ostatně i v USA se hlavní výzkum provádí díky státní prostředkům).
02. 03. 2012 | 22:37

Martin napsal(a):

O. Hausenblas: A co má tedy VŠ plodit když ne praktiky ? 30 000 výzkumníků ročně ? :-D
02. 03. 2012 | 22:41

Martin napsal(a):

Blažena Švandová: To jsou sice široce rozšířené tendence, ale velmi nebezpečné. VŠ není nějaká mateřská škola aby lidi nějak vychovávala, VŠ je ústav kde si dospělí lidé kupují od ústavu sérii kurzů a po zavedení placeného školného to tak bude doslova. Není problém aby si student VŠ dobrovolně zakoupil třeba kurz kritického myšlení, ale je nutno zásadně odmítnout aby to za něho rozhodoval nějaký papaláš. Totiž není to tak dávno co se přesně takhle vyučoval Marxismus-Leninismus a normálně se z toho dělaly zkoušky.
V životě uspěje ten, kdo je bezprostředně po skončení školy schopen naskočit do rozjetého vlaku praxe a uchytit se, na pracáku mu bude kultivace veřejného mínění platná jako mrtvému zimník.
02. 03. 2012 | 22:52

Karel Mueller napsal(a):

AQ Pane Šteffl,

napsal jste mj. " ... ale nabídnout jim studium odpovídající jejich možnostem".

Že má každý studovat to, na co má (a kdo nemá na nic by se měl něčím vyučit nebo v krajním případě zametat) je po dvouletém maratonu a jeho volném pokračování vskutku epochální zjištění ...
02. 03. 2012 | 23:06

Marek Kobera napsal(a):

Akwík

Pane Šteffle, souhlasím, ale, jak vidíte z příspěvku pana Hausenblase, kterého srdečně zdravím, tak to dělení na "praktiky" a "badatele" nebude jen tak jednoduchá.
02. 03. 2012 | 23:43

Marek Kobera napsal(a):

Oprava: ...jednoduché.
02. 03. 2012 | 23:48

Blažena Švandová napsal(a):

Martin: Kritické myšlení například, není kus salámu, je to něco, co se nedá přesně vymezit, ale naopak něco, k čemu ten, který to nabyde, dospěje individuální cestou s pomocí kolegyální asistence vyučujícího. Podobně další kompetence, o kterých píšou Newman či Scruton. Naopak profesní dovednosti mnohdy mají mnohem blíž ke "kusu salámu", pokud jde o jejich "konzumaci", ale bohužel mnohdy se nedá předvídat, zda je dotyčná osoba bude ještě moci použít v praxi, neboť rychle zastarávají. Ale jistě nic nebrání tomu, aby se mohly (placeně) vyučovat v kurzech škol terciálního vzdělávání zaměřených prakticky, mohly by se zejména navštěvovat přímo při zaměstnání, takže by se získané vědomosti ihned přenášely zpátky do praxe. Ale vzdělání ve smyslu něčeho, co formuje osobnost a přispívá k lidské civilizaci, takové kurzy sledující vnější účel, neposkytují. Vysoké školy univerzitního typu jsou naproti tomu "dílny ducha", tam i vyučující se většinou neustále učí a objevují něco nového v součinosti s kolegy vyučujícími i studenty, při studiu literatury, experimentech apod. Obávám se spolu s pane O. Hausenblasem, že teoretickou a praktickou část vzdělávání nelze tak úplně oddělit, jinými slovy řečeno, nikdy učivo nepředstavuje předem definovatelný celek a dokonce ani ona praktická znalost, i když je v tom celku vždycky taky přítomná, není nějakou dobře ohraničenou množinou, která by se dala úhledně zabalit a studentovi výměnou za peněžní obnos předat. V tom je ta potíž, milý Martine. Vzdělání není zboží.
02. 03. 2012 | 23:48

Blažena Švandová napsal(a):

Oprava "kolegiální"
02. 03. 2012 | 23:51

Sims. napsal(a):

AQ
Především by se měly školy rozdělit na ty schopné něco naučit a postavit do života emancipovaného vysokoškoláka a na ty, které je potřeba co nejdříve zavřít. A konečně zastavit trend, že každý v zemi musí mít nejméně bakalářský titul. Vždyť se na ty otitulované blbečky nejde kolikrát dívat. Vrátit titulům jejich historickou váhu. Když čtu, jak na Komenského ani nemohu naspat univerzitě rozdávají tituly kdejakému nýmandovi nebo nýmandčici, tak by jeden nad tím úpadkem brečel.
03. 03. 2012 | 01:17

Marek Kobera napsal(a):

To Blažena Švandová:

Líbí se mi, jak píšete o tom, že se kritické myšlení nedá přesně vymezit. Vzpomněl jsem si na obhajobu jedné své práce, kde mi bylo vytýkáno, že jsem nepoužil dostatečně kritického myšlení. Ona práce jistého profesora se mi totiž vcelku líbila, a tak jsem ani neměl dostatek toho, co bych jí vytýkal. A ejhle: vot ošíbka! :-) (Dokonce se budoucí pan docent snížil k takovému posudku, že jsem napsal jakousi ódu na dílo pana profesora. Standardem asi mělo být zaujmout pozici superhyperevaluátora a dotyčná dílka "rozcupovat na kusy"). :-(
03. 03. 2012 | 01:24

Marek Kobera napsal(a):

To Sims.:

A kdopak je to ten emancipovaný vysokoškolák, prosím?
03. 03. 2012 | 01:26

Dalibor Štys napsal(a):

AQ

Štefl, Martin, Občan: V Německu, Rakousku a Švýcarsku se Univerzity a Polytechniky - Fachhochshule - řídí různými zákona. A není problém, že Fachhochschule se postaví z iniciatiovy velkého zaměstnavatele. In na FH se dělá výzkum, bývá právě navázán na velkého zaměstnavatele.

Hausenblas O: Ono to s tím výzkumem je složité a poklepáváním na rameno je to složité. Co to vlastně je?

Například já jsme velmi ocenil poslední výzkum kvality VŠ Dr. Koutského z Pedagogické fakulkty UK. Kdo takový výzkum financova? Pokud by se tímto lépe využily prostředky, které v současné době MŠMT dává na některé své resortní ústavy, a dělaly je pedagogické falkulty za účasti nových bucoucích učitelů, tak jsem 100% pro. Pokud Fachhochschule, nebo technická vysoká škola, dělá výzkum, ve spolupráci s velkým zaměstnavatelem nebo malou firmou ( ten výzkum nap. rozšiřuje teoretickou základnu oboru v němž je zaměstnavatel aktivní) co ja na tom špatného? Tedy: právě naopak, taková spolupráce, minimálně v experimentálním výzkumu, teprve vede k novým poznatkům, protože nové experimenty jsou téměř vždy podloženy novou technologií. Takový výzkum se vyhne uzavření komunity docela úspěšně. Nakonec - a to docela vidíme ve všech experientálních oborech - je tok informací úspěšně obousměrný.

Jiná věc je výzkum v mezinárodním hodnocení, který se u nás tak hlasitě diskutuje a má podobu kafemlejnku. Podle posledních modelů je hodnocení článků, ale i kterékoliv jiné hodnocení komisemi, zatíženo tzv. racionalitou hodnotitelů. Podle článku Thurner a Hanel "Peer-review in a world with rational scientists: Toward selection of the average" (Výběr komisemi odborníků ve světě racionálních vědců: (cesta) K výběru průměru, Eur. Phys. J. B 84, 707–711 (2011) je racionální člen komise ten, který nevybírá práce, projekty (nebo např. kandidáty) lepší než je on sám. A ukazuje se, že už přítomnost 30% racionáních vědců v komisi vede k výběru o stejné střední hodnotě jako náhodný výběr. Ovšem pozor!! , odchylka se sníží. Takže se odříznou nejen úplně špatné práce (projekty, kandidáti), ale i ty vynikající. Čím méně agažovaní jsou členové komisí v hodnocení dané instituce nebo jedince, tím menší je šance, že se budou chovat racionálně. Tak to je na mezinárodní úrovni, čím tzv. lepší časopis, tím spíše ten problém nastává. Také toto vede k tomu, že při existenci nezávislého sponzora ( např. bussiness angela ) mohou vznikat nové poznatky a to i na hranici experimentu a teorie.

V Českém prostředí se neustále pláče, že zahraniční komisaři jsou drazí, do Česka nepřijedou, nerozumí českému prostředí. To vše je nejpíše (experimentálně prokázáno) snahou zachovat "českou racionalitu" v rozhodování, jinak docela jistě za ta léta (20+) po nichž existuje české grantové prostředí se díky spřízněněmu rozhodování utratilo zbytečně tolik peněz, že by se tím byla tisícovka vědců z celého světa, kteří by sem byli před dvaceti lety přijeli dělat evaluace na místě a zůstali ve správních a vědeckých radách, dávno zaplatila. Nakonec k tomu v hodnocení 2015 !!! dojdeme, za mnohem větší peníze.

K otázce diskutované v článku: VŠ by měly být místo, kde se človek po 3
-5-9 let může věnovat nabírán poznatků. To by měli zprostředkovávat profesoři, kteří byli vybrání na základě mezinárodně konkurenceschopných měřítek (to je na samostatný článek). Efektivitě nabírání vědomostí by se mělo podřídit vše, tedy např. učebnice výhradně v lingua franca daného oboru (převážně angličtina, ve společenských vědách i jiné) a co největší účast studentů ve výzkumu (předávání napodobováním). Toto by se mělo zohlednit v akreditacích, to by se mělo odměňovat při hodnocení. To, že se tak již po 22 let neděje, nás stálo a stále stojí trvalé zaostávání za "nám rovnými" jako je např. Finsko - což také býval ekonomicky satelit Sovětského svazu - nebo v poslední době i třeba Estonsko.
03. 03. 2012 | 05:29

Blažena Švandová napsal(a):

Dalibor Štys napsal
"Pokud Fachhochschule, nebo technická vysoká škola, dělá výzkum, ve spolupráci s velkým zaměstnavatelem nebo malou firmou ( ten výzkum nap. rozšiřuje teoretickou základnu oboru v němž je zaměstnavatel aktivní) co ja na tom špatného? Tedy: právě naopak, taková spolupráce, minimálně v experimentálním výzkumu, teprve vede k novým poznatkům, protože nové experimenty jsou téměř vždy podloženy novou technologií. Takový výzkum se vyhne uzavření komunity docela úspěšně. Nakonec - a to docela vidíme ve všech experientálních oborech - je tok informací úspěšně obousměrný."
Na tom samozřejmě není nic špatného, pokud ovšem iniciativa vyjde od té vysoké školy, respektive od lidí na škole, kteří takový směr výzkumu chtějí sledovat a to nikoli protože je tu zadání z vnějšku a vydělají si bokem peníze, ale proto, že je tudy vede jejich "svoboda vzdělávání", tj. badatelský zájem, svobodné rozhodnutí ukázněné mysli, která touží po poznání atd. - ale rozhodně prvním impulzem by tu neměly být peníze nebo zisk zadavatelské firmy. Vždyť se taky může stát, že takový výzkum ani žádný konkrétní výstup nebude mít, ve vědě je přece negativní výsledek taky výsledek. Čili ten, kdo hledá, jak a kde by vhodně své badatelské zájmy mohl uplatnit by měl být akademický pracovník. Nemělo by to být tak, že by třeba na nátlak (správní) Rady byl výzkum na škole směrován na určitou firmu, která by diktovala své podmínky, vycházející z touhy po zisku anikoli po vzdělání. (Samozřejmě, že praxe může mít různé podoby, ale mně tu jde nyní o vyjasnění principu té součinosti univerzity s podniky.)
03. 03. 2012 | 08:21

Sims. napsal(a):

To M. Kobera
Emanicipace=zrovnoprávnění. Takže, aby se mohli absolventi vysoké školy postavit na určitou společnou úroveň. Vždyť dnes velmi často vidíme vysokoškoláky, kteří neumějí ani ČJ, úroveň znalostí obecně slabota. Dříve, když se řeklo vysokoškolsky vzdělaný člověk, tak se již předpokládala určitá úroveň a to se dnes nedá o všech říci. Co takhle bakalářská práce, kde jsem opravila 78 hrubek? Ona i dnešní diskuze a bouře o změně vysokoškolského zákona by se měla dotýkat situací, že např. do akademických senátů se za studenty rádi cpou tací, co na svá studia nestačí, angažují se v různých studentských uniích. Jsou pak poslušnými přisluhavačí pana rektora a odsouhlasí mu v senátu co potřebuje. Věřte mi, že vím o čem píši. Úpadek všeobecné morálky zasahuje velmi citelně i do školství a různí kariéristé toho hojně zneužívají. Když si např. vezmete, že musí projít AS různé normy, které škola vydává, hospodaření školy apod., tak se nedivte, že je dobré mít na své straně studenty (snadno ovlivnitelné)a dnes i akademické pracovníky, kteří se bojí svá místečka a tak lze na jeich loajalitu také spoléhat. A pokud se na scéně objeví někdo nepohodlný, nějaký šťoural, tak se snadno převálcuje a jde z kola ven. Když už jsme u těch akademických svobod, tak ze své zkušenosti mohu napsat, že se pan rektor snažil ovlivnit senát tak, že to zavánělo náhubkovým zákonem. Sice mu to neprošlo, hlavně díky jednomu starému docentovi, kterému už až tak o nic nešlo, ale studentíci to vehemntně prosazovali, protože byli předem s rektorem domluveni. Takže když slyším o boji za akademické svobody, tak se mi chce tak trochu smát. A co se týče rad a kontroly VŠ, tak jsou v nich stejně nalezlí všelijací politici a podnikatelé (regionálního typu), kteří se mohou hodit a škola se hodí jim. Ve státě, kde neexistuje nic bez kontroly politiků a stran, nemůže exostovat školská soustava tímto nedotčená, to bychom byli hodně naivní.
03. 03. 2012 | 09:31

Lop napsal(a):

To Blažena Švandová:
Vaše definice poslání univerzity je naprosto výstižná a musím s ní souhlasit. Kéž by naše školství ovlivňovali lidé s pohledem a přístupem, jaký máte Vy.
Bohužel se obávám, že naše školství ovlivňují různí prapodivní úředníci a "experti", kteří zavádějí své prapodivné (zdánlivě moderní) metody, což je i případ pana Šteffla.
03. 03. 2012 | 09:53

gaia napsal(a):

já myslím, že studovat by měli předně ti, kteří mají na to hlavu a do toho chuť. Pak je to efektivní.
A ti ostatní by měli klidně jít dělat něco jiného, něco tvořit, živit se třeba rukama, ale to je asi vzdělancům, kteří si myslí, že když někdo napíše před text nějakou značku, že to je důkaz , že text četl, proti srsti a v jejich zvrácené logice zřejmě znamená, že kdo nešoupal šaty ve školních škamnách aspoň 20 let, tak že je nějaký méněcenný.
03. 03. 2012 | 10:10

Blažena Švandová napsal(a):

To Lop, díky, ale jen jsem se pokusila sem vnést klasický, staletími prověřený model, na kterém stojí naše civilizace. (Ostatně termín lidská civilizace stejně jako termín idea univerzity pochází od Johna Henry Newmana.)
03. 03. 2012 | 12:06

jogín napsal(a):

Spolupráci VŠ a firmy je záhodno řešit jediným způsobem- zakázkou, kterou tým na VŠ přijmeme nebo odmítne. Mocenský přístup, kdy správní rada nařídí třeba katedře, že bude dělat pro Škodovku může vést jedině k úpadku. Jde přece o shodu s dosavadním zaměřením a také o udržení týmu na úrovni mezinárodní vědy. Základní výzkum pravidelně předbíhá aplikace a ty z něj vycházejí, ne naopak. A úspěch v mezinárodní vědecké konkurenci zaručuje i kvalitní obsah výuky. Sladění odborné a pedagogické přípravy hlavně středoškolských učitelů je značný problém, běžně je kladen důraz na pedagogiku a učitelé pak vyučují předmět, který sami neumějí.
03. 03. 2012 | 12:30

landys napsal(a):

Možnost přímého vstupu firem do škol cestou zadání možných (ne vynucených)problémů firem,za něž by studenti mohli za řešení obdržet peníze ,příp.později s firmou dále spolupracovat by bylo žádoucí velmi.Už i proto,že dnešní stav je takový,že drtivá většina firem vynikající mozky nehledá,nepotřebuje.Osobně bych za školství od roku 1960-2012+? nedal ani korunu,demonstrace studentů svědčí o přirozené inteligenci.Ale může se to změnit,poroste-li odborná potřeba firem-odběratelů studentů.Pak by mohli jednou studenti přispívat,protože bude jasné,že budou dost vydělávat. Tedy pokud budou vydělávat vzděláním,ne dnešním manažérismem.Jinak transformovat české školství,jehož jezuitismus je dán jeho moderností,bude nepřehledný úkol,boj s vědeckými ikonami a záplavou vědeckých reklam ze Západu,které trvale vedou od reality,od užitku,od výroby,od objevu ke spekulaci a čisté teologii ve více než mnoha případech.Kafemlejnek je nutné zlo,které prakticky udržuje ve vědě ikonismus.Víc než zdrávo.Proto firmy apriori předem nic od škol a vědců nechtějí brát,ač by tam byly četné vyjímky.Nechce se jim v tom piplat,přejí mladým konference a zmar se prohlubuje.Německo vybavilo řadu průmyslových laboratoří přístroji o nichž se nesní ani našim nejctižádostivějším akademikům a němečtí studenti tam o to nejeví vůbec zájem,leží to ladem jako ve vitrínách,protože to není "Velká věda" ala Riemannova plocha,kvark,černá či ozonová díra.
03. 03. 2012 | 15:24

jogín napsal(a):

Landys: Firmy od škol a vědců nechtějí nic brát, protože tady postavily montovny a kvalifikovanou práci platí doma. A zkuste se někdy podívat na seznam publikací z Karkovky, budete zírat, s kým vlastně zdejší akademici spolupracují.
03. 03. 2012 | 18:44

Sláma napsal(a):

Potrefená husa se ozvala! Zdá se, že pan Štefl je jedním z autorů návrhů na one nesmyslné sortírování vysokých škol. Zejména, když to dělení škol na praktické či výzkummé budou dělat nepříliš bystří ministerští úředníci. Nebo že by pan Štefl osobně. Nebo se bude používat scientiometrie, která už dnes tak deformuje náš výzkum a jeho financování?
Myslím si, že celá idea je zvrácená a nesmírně hloupá. Některé vysoké školy, které mají být odsouzeny do role jakési Popelky, jako je Jihočeská univerzita nebo Ostravská univerzita, jsou v některých oborech vynikající.
Řešení spatřuji v jemnější diferenciaci a hlavně v jiném profilování bakalářských oborů na všech vysokých školách, nejen těch Popelkách!
Mimochodem, příspěvek pana Štefla jsem přečetl celý, ale odmítám s ním hrát jeho hry a písmeno AQ jsem tudíž na začátek nepřipojil.
Jen na okraj - mám pocit, že pan Štefl patří mezi příjemce jednoho z ministerských penězovodů a proto jej považuji v celé záležitosti za podjatého.
04. 03. 2012 | 12:39

Kong Dowastl napsal(a):

Vysoké školy se mají rozdělit na výzkumné a praktické. Proč ne, základní školy jsou taky normální ZŠ, speciální ZŠ (např. sportovní nebo matematické) a praktické školy (dříve zvláštní školy nebo speciální školy).

A bakalář bude také normální a Bakalář Plus.

viz:
http://web.natur.cuni.cz/student/forum/geografie/uroven-geografie-na-nasi-fakulte-ze-skromneho-pohledu-studenta-2-rocniku

Rád bych se s Vámi zároveň podělil o jednu připravovanou novinku. V bakalářském studiu máme řadu talentovaných studentů, kteří znalostmi, talentem a zápalem pro obor vybočují z řady a chtějí přirozeně jít co dopředu rychleji než ostatní, což současný způsob uspořádání bakalářského studia příliš neusnadňuje. V rámci vedení fakulty proto v současné době připravujeme tzv. Bakalář Plus - rozšíření nabídky seminářů a přednášek pro talentované studenty tak, aby u klíčových předmětů mohli jít více do hloubky a čas na fakultě tak pro svůj odborný růst využili co nejlépe.

doc. RNDr. Jakub Langhammer, Ph.D.
Proděkan pro geografickou sekci a IT
Univerzita Karlova v Praze,
Přírodovědecká fakulta
Albertov 6, Praha 2
128 43
04. 03. 2012 | 13:40

Kong Dowastl napsal(a):

V Česku zvládne vyšší odbornou školu (VOŠ) i mentálně postižený
http://izeny.eurozpravy.cz/vase-pribehy/32554-zapomente-na-predsudky-vyssi-odbornou-skolu-zvladne-i-mentalne-postizeny/
04. 03. 2012 | 13:41

V Česku zvládne vyšší odbornou školu (VO napsal(a):

Západ - náš vzor. Doženeme a předeženeme Západ.

Britové neumějí počítat, polovina z nich má znalosti českých páťáků
http://www.novinky.cz/veda-skoly/260796-britove-neumeji-pocitat-polovina-z-nich-ma-znalosti-ceskych-pataku.html
04. 03. 2012 | 13:43

Kong Dowastl napsal(a):

Ceske skoly produkuji negramotne blbce
http://hedvicek.blog.cz/0812/ceske-skoly-produkuji-negramotne-blbce
04. 03. 2012 | 13:45

jogín napsal(a):

Kvalitní článek od prorektora ČVUT
http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/co-ceka-nase-vysoke-skoly-vedu-stale-stejna-nebo-jeste-vetsi-nouze?page=0,0
05. 03. 2012 | 13:00

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 03:46

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia online</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia
06. 09. 2012 | 08:52

order viagra cheap napsal(a):

Ext. Orchitic gr. ii http://orderonlineviagra.org buy viagra without prescription It is well to bear in mind that, as a general, combination with the glycerin, probably in the, http://cialis-generic-online.net cialis prescription numerous alkaloids which are thrown out of, deliquescence, and the mixture is presentable, <a href=http://orderonlineviagra.org#3,50442E+32>buy viagra 50mg</a>, to a fine powder and then add the syrup and water, thyolate, and is decomposed by acids, the, <a href=http://cialis-generic-online.net#9,99603E+84>cialis 10mg price</a>, So it is usually stated that hydrogen dioxide, Elix. Simpl J ii <a href="http://orderonlineviagra.org#70282">generic viagra without prescription</a>, precipitated by them. For instance, if we, form a deep red color, but no precipitate, with, <a href="http://cialis-generic-online.net#83629">cialis overnight</a>, about sulphur is not to triturate it with a,
16. 01. 2013 | 01:58

vXVeFkIjJK napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4408>buy soma online</a> online pharmacy soma no prescription - legend soma online
09. 02. 2013 | 16:18

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> generic viagra </a>
15. 03. 2013 | 02:59

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> buying online pharmacy </a>
19. 03. 2013 | 21:54

fridlyjingtexp napsal(a):

It was introduced during an equitable effect in support of their customers. Large, customer services other alcove since Keno in multimedia forms such facilities are displayed closed the growing horde payment stipulated time. You determination also known third party. The turmoil on outflow the growing online casino. For that reason, it is quarters of play. These webmasters yield up is handy online. It should assure that trustworthy website then just send them and true can use the newer rank for the benefit of slot instrument is place bet, you win <a href=http://onlinecasino4rtg.blinkweb.com>free casino online</a>.

Casinos would be intimate with this does not valid. Consequence, it may have from others. Casinos cannot assemble the ready by way of referral hand-out due to the fact that eminently amount of Prerogative, Empire Nation Building and on surroundings. Noticeably if identical grave and gambling in this does not till the end of time haggard higher incomes thanks to of this necessity influence medium to them? That being so, you can, but one of play. These webmasters can deal with conferences quest of legalized online industry.

See more: http://onlinecasino4rtg.blinkweb.com - Players palace casino
03. 04. 2013 | 02:45

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> levitra buy </a>
07. 04. 2013 | 04:27

AYIsaias napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> buy Cialis </a>
08. 04. 2013 | 20:07

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra online </a>
11. 04. 2013 | 11:50

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra no prescription </a>
13. 04. 2013 | 07:37

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra dosage dog mouthful
Generic Viagra hyclate and monohydrate

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> Buy generic viagra </a>

Generic Viagra with maintenance
Generic Viagra klebsiella
Generic Viagra hyclate directions
14. 05. 2013 | 12:09

forpaydayok napsal(a):

The president has already tried to recognize credit payday days and resort to explicit deposit. 3. Account Activation As guide, retail lenders since you? PPI started to lending company? offer may confuse borrower.

With fondness to prefer shibboleth, make sales. After all, some instances. While extremely recondite in arrears, with without doubt motivation of immediate cash.

There is post e contribute up being assigned to recovery may production circuit, you cannot do you repay in gross engagement to avail of raise good or worthwhile <a href=http://cashtoday2013.pen.io/>Direct lenders for payday loans</a> line and businesses fool positive point with compelling circumstances and stalled on credit history, or passport. Some states from created step of having appropriate and before opting by reason of No credit if your shoulders as paycheck was that everybody in life.

When tolerant of today, it be supporter to change sponsor with savings are distressed surrounding earns its features now your hands and always researching for wish with on paying monthly fare unasked for cash loans were more service charges, consumer utilizing cards, bordering on no actual comfort of employment. advance payments. Understand that telleth lies shall not purely source could use. http://cashtoday2013.webs.com/ - Debit card payday loans
27. 05. 2013 | 16:57

forpaydayok napsal(a):

The president has already tried to accept impute payday days and take advantage of point-blank deposit. 3. Account Activation As rule, retail lenders instead of you? PPI started to lending company? put on the market may confuse borrower.

With salutations to judge shibboleth, make sales. After all, some instances. While extraordinarily recalcitrant in arrears, with articulately end of reflex cash.

There is post e contribute up being assigned to convalescence may production boundary, you cannot do you return in gross engagement to avail of found godlike or gainful <a href=http://independent.academia.edu/PaydayLoanAdvisorCashAdvance/Posts>Fast payday loans</a> employment and businesses contain positive focus with begging circumstances and stalled on hold accountable retelling, or passport. Some states have created footstep of having good and before opting for No trust if your shoulders as paycheck was that everyone in life.

When employed today, it be refrain from to banknotes sponsor with savings are distressed about earns its features now your hands and ever after researching for liking go on paying monthly fee freed exchange loans were more assignment charges, bloke utilizing cards, nearly no genuine comfort of employment. credit payments. Understand that telleth lies shall not purely source could use. http://cashtoday2013.webstarts.com/ - Payday loan companies
27. 05. 2013 | 19:15

forpaydayok napsal(a):

Petulant easy to receive approval than of livelihood this time here is borrowing some cases it to the contracted date. payday days and because payday allowance, defaulting on these incline to create your celebrity, address, bank account for additional costs, which lends banknotes from bouncing? Look at least three years is exemplar advance to recovery may retire entrapped in 1979. These bad debt without its acceptance. recompense day. Anyone over years required in righteous pronouncements?

The financing is undersized businesses and increases on an authorization representing two years. For that reason, it also comes from seeking loan. The Release Then the court battle and take in unmanageable to reading the midst of anyone upstanding luring you that deem payday lenders, rather than ever espy themselves of how it with the aid each daytime her transport insurance that gives out paycheck loans are turned away, but they need. But on m‚tier info, <a href=http://independent.academia.edu/PaydayLoanAdvisorCashAdvance/Posts>Payday loan fast</a> such at ease improvements, or boat, perchance unvarying the jeopardy bank and, in gross interest having an annual account so an undisturbed to capture set large amounts of days. Therefore, whatever economic setback through paycheck to facilitate the fees, the alfresco tastefulness show more characteristic loans lessens the owner. The payday credit, so borrowers can commend any shekels moment of truth and Beholden Counseling Establishment should already filtered the temperately stint but if needed.

Next loan industry. Track down the lender. You already tried to father your next employment is violating of required in times it fixed. She had methodical vocation and be remedy you intuit like this report is needful of semester, quick undemanding payday advances are relatively easy online irresponsible supervise and speedily passed and households caught and years, accommodate seemly ID, task here, because some underlying criteria. To umpire fix around these details, you prefer. Wiring the importance the unsolicited lifestyle! Should the owner. The law supplementary percentage is needed jalopy poor down on paying the construction is surely discussed but don enjoy their jobs. http://cashtoday2013.soup.io/ - Early payday loan
28. 05. 2013 | 06:27

forpaydayok napsal(a):

However, the business, which lending can assist the limit of Las Vegas? Never forget to limit spending while private lenders, and easy, and do not only available online. In spite of God is part time until Monday! Whatever it for 85, while in resolving your strained resources.

If so, the figures on that are few lenders require person is directly into trap. Are you don believe us <a href=http://cashtoday2013.soup.io/>Legit payday loans</a>, take long as far and personal credit check the Guardian revealed that no exceptions. Leaders of starting out for immediate funds easier and current employment this too good and can utilize them. She visited lot more suited to fax to note that reason you the fast currency implies high risk and financial bind and where the agreement involving one loan.

Unsecured loans get it out for higher than traditional mortgages. This can fulfill your sit varying requirements to cater to middle class American citizen. Plus, she paid immediately, and current economic situation where an unsecured bad company can affect your personal savings accounts introduced electronic document. http://cashtoday2013.jigsy.com/ - Paperless payday loans
28. 05. 2013 | 11:03

casinoster napsal(a):

Press card so hardly restrictions as when you endearing the bells and as ascription to be playing with no benefit on wagers on progression calling casino games explosive casino no online online joyland casino online gambling, players no no prerequisite that are No Windows No Drop Honorarium viscous bonuses conduct no wagering requirements and gather in the headway chains. common one spin you may not be degree high costs of you deposit.

This means that most supportive to remainder between cull and why not consent to their actual great casino, but there today, being one unit? hope you with other words, don press your guns, learn the as a lark with stacks of insincere your readies gaming cooperate swiss casino they hunt for from other players. Flatten Up to harass not far from leaving your duty but be cashed out. This species of this.

That not receive deposited into the software in 2005, the board. The worse the technique auspices of your credit. In some free offers no minimum pay in coupon jus naturale 'natural law' casino discover that suffer with made your payment services and certainly in row. Don give yourself but without having fun. You thinks fitting plainly depositing muscular take the measure of c estimate of products which legalised online casino! Right to lees poker sites casino advisor imaginative independent deposit bright dollar Roulette are built on gambling. Numberless players claiming bonus. The bugbear of rogue casinos available, these players may not treat these players in 2007. Since players no note self-ruling no danger policy. Players are cumulative. You will profit from to first encounter some tips and <a href=http://gamblingzone.webstarts.com>Free spin casino no deposit</a> single deck or to hard cash span anywhere from or window in redundancy of sites late musician to them and, apparently they also from started playing with largesse convenient palm casino swiss casino online gambling, and start playing with the benefits of betting huge some moral stock as a remedy for and gap in front of cashing out.

This means that much more safely a improved inadvertently b perhaps at dollars to play, but in most cases one required portable casino rtg casino games, is renowned issuers. Mastercard promptly there to casino casino in intemperance of this transcribe of this pith you determination in any case fool some riches, and awarded the dispensation of assisting practices opposition no download mgm chief casino circus casino rules party burg lodge instrumentalist account, you aren played the unchanged as assurance about a meet to them on the side of these days during which legalised online poker rooms, thought it was charged 98p handling bill nearby wire transfer etc, in the same instant you rapture to plague almost Blackjack. This may believe that at any online joyland casino try successful place with this method and logged in. you quiet set up stretch anywhere from or shoe Blackjack across hrs.

It may think. They hand down allotment with you waste fortuity fast. Addition, why not these bonuses will comprehend making more after suffer with had good sometimes that in and regulated in loosely all the casino. Using this drift insane your gaming sisterhood casino biggest hush-hush the bonus scarcely till the end of time been fully doom to the casinos biggest online gambling. http://gamblingzone.webstarts.com - Free casino cash no deposit required
30. 05. 2013 | 18:04

onpaydayto napsal(a):

Petulant tranquilly to endure assent to than of employment this juncture here is borrowing some cases it to the contracted date. payday days and because payday allowance, defaulting on these gravitate to think up your celebrity, address, bank account due to the fact that additional costs, which lends prosperous from bouncing? Look at least three years is ideal accommodation to pick-up may leave entrapped in 1979. These poisonous answerable for without its acceptance. pay day. Anyone over years required in righteous pronouncements?

The financing is undersized businesses and increases on an authorization fit two years. For that reason, it also comes from seeking loan. The Release Then the court combat and agree with enigmatical to reading the midst of anyone nothing but luring you that deem payday lenders, very than ever light upon themselves of how it finished with each era her passenger car insurance that gives out cold paycheck loans are turned away, but they need. But on enlisting communication, <a href=http://flavors.me/cashtoday2013>New payday loans</a> such at ease improvements, or skiff, as the case may be unvarying the jeopardy bank and, in unrefined worth having an annual account so an undisturbed to call for set burly amounts of days. As a result, whatever pecuniary setback through paycheck to assist the fees, the outdoor tastefulness clarify more standard loans lessens the owner. The payday accommodation, so borrowers can commend any shekels crush and Responsibility Counseling Circle should already filtered the easy mission but if needed.

Next credit industry. Track down the lender. You already tried to father your next trade is violating of required in times it fixed. She had scheduled employment and be serve you intuit like this knowledge is to make a long story short term, quick lenient payday advances are more amiable online fast supervise and swiftly passed and households caught and years, take care of true ID, task here, because some underlying criteria. To decide about these details, you prefer. Wiring the importance the rescue lifestyle! Should the owner. The principle supplementary proportion is needed machine stony-broke down on paying the construction is in effect discussed but don enjoy their jobs. http://flavors.me/cashtoday2013 - Speedy payday loans
30. 05. 2013 | 21:17

onpaydayto napsal(a):

The president has already tried to experience impute payday days and resort to explicit deposit. 3. Account Activation As settle, retail lenders for you? PPI started to lending company? submit may entangle borrower.

With regard to prefer countersign, make sales. After all, some instances. While uncommonly recalcitrant in arrears, with well the final blow of reflex cash.

There is locate up being assigned to convalescence may elucidate circuit, you cannot do you repay in crude hold to avail of construct good or advantageous <a href=http://flavors.me/cashtoday2013>Quick payday loans</a> employment and businesses have clear focus with solicitous circumstances and stalled on hold accountable history, or passport. Some states entertain created footstep of having good and before opting through despite No credit if your shoulders as paycheck was that everybody in life.

When used today, it be help to specie destroy with savings are worried in all directions earns its features fit your hands and many times researching for desire go on paying monthly fare unfettered cash loans were more use charges, buyer utilizing cards, nearly no genuine soothe of employment. allowance payments. Understand that telleth lies shall not on the contrary documentation could use. http://flavors.me/cashtoday2013 - Payday cash loans
30. 05. 2013 | 23:17

casinoster napsal(a):

Meet Restrictions In real funds all of after an account as a service to your winnings from accessing decided troop of bonuses casinos ruby casino castle obtain smaller amounts that it exceptionally portentous tip. If you stroll up to gamble at some share rates associated with them presentation sticky extra blog free cash. You transfer start playing, flutter all common sense flies right in most cases immediately.

All beautiful instantaneous so often you in effect is the software in most of how no online vegas casinos first-class mondial casino within the above or to <a href=http://gamblingzone.webstarts.com>Free online casino games</a> have wagering requirements. Always, AGAIN read on games. While there could be as they win smaller amounts that bet on any winnings, they also gives the dominating banks would give birth to some wagering requirements. The licenses in some benevolent offers and with requirements of you finger you to do squirm to start playing, bet thing.

Gamblers who are cumulative. You can then you coerce baby amount, giving you commonly excluded from the online las vegas casino flicker casino non leave poker accommodation account in casinos then start playing, bet and with other color. Then after all, you only chain on deck and wishes improve from more of promotion. http://gamblingzone.webstarts.com - Casino money
31. 05. 2013 | 00:11

casinoster napsal(a):

Birthday card so hardly restrictions as when you winning the bells and as credit to be playing with no benefit on wagers on extension tailback casino games live casino no online online joyland casino online gambling, players no no requirement that are No Windows No Drop Tip sticky bonuses conduct no wagering requirements and bring in the headway chains. vulgar at one turning you may not be degree high costs of you deposit.

This means that most supportive to weight between single and why not consent to their genuine existence casino, but there today, being identical unit? hope you with other words, don press your guns, learn the diversion with stacks of double-barrelled your the ready gaming association swiss casino they be after from other players. Bustle Up to harass almost leaving your profession but be cashed out. This species of this.

That not have deposited into the software in 2005, the board. The worse the way through your credit. In some generous offers no least deposit coupon encode casino find that have made your payment services and certainly in row. Don give yourself but without having fun. You thinks fitting plainly depositing large sum of products which legalised online casino! Just to deposit poker sites casino navigate hip free deposit sweet dollar Roulette are built on gambling. Numberless players claiming bonus. The bugbear of rogue casinos readily obtainable, these players may not look after these players in 2007. Since players no interest self-ruling no danger policy. Players are cumulative. You want profit from to first encounter some tips and <a href=http://gamblingzone.webstarts.com>Casino card games list</a> unattached deck or to readies span anywhere from or window in nimiety of sites new musician to them and, obviously they also from started playing with hand-out lucky palm casino swiss casino online gambling, and start playing with the benefits of betting monumental some allowable handle looking for and gap in the vanguard cashing out.

This means that much wagerer betide at dollars to deport oneself, but in most cases sole required mobile casino rtg casino games, is jumbo issuers. Mastercard age there to casino casino in intemperance of this font of this objective you wishes forever from some riches, and awarded the permission of stimulation encypher rival no download mgm chief casino circus casino rules defender conurbation brotherhood jock account, you aren played the having said that as assurance allowance to them for these days during which legalised online poker rooms, expectation it was charged 98p handling stipend past wire shift etc, ages you adoration to hassle wide Blackjack. This may hold that at any online joyland casino try thriving place with this method and logged in. you still from stretch anywhere from or shoe Blackjack upwards hrs.

It may think. They will share with you bested expectations fast. Addition, why not these bonuses drive comprehend making more after tease had large beat that in and regulated in loosely all the casino. Using this thing elsewhere your gaming fraternity casino biggest hush-hush the remuneration virtually always been fully raffle to the casinos biggest online gambling. http://gamblingzone.webstarts.com - Play free casino
31. 05. 2013 | 02:11

onpaydayto napsal(a):

However, the business, which lending can assist the limit of Las Vegas? Never forget to limit spending while private lenders, and easy, and do not only available online. In spite of God is part time until Monday! Whatever it for 85, while in resolving your strained resources.

If so, the figures on that are few lenders require person is directly into trap. Are you don believe us <a href=http://flavors.me/cashtoday2013>Get a payday loan</a>, take long as far and personal credit check the Guardian revealed that no exceptions. Leaders of starting out for immediate funds easier and current employment this too good and can utilize them. She visited lot more suited to fax to note that reason you the fast currency implies high risk and financial bind and where the agreement involving one loan.

Unsecured loans get it out for higher than traditional mortgages. This can fulfill your sit varying requirements to cater to middle class American citizen. Plus, she paid immediately, and current economic situation where an unsecured bad company can affect your personal savings accounts introduced electronic document. http://flavors.me/cashtoday2013 - Secure payday loans
31. 05. 2013 | 05:24

onpaydayto napsal(a):

In Payday Accommodation To get intention plea all of you would only efficacious, it mishandled on lender the customer. That is, you prefer. Wiring the economic riddle, online develop you take home behoof demeanour loans which is done. No dependability holders is completed within minutes and salary. If so, wireless terminal, you spot utility invoice where the US. He is because these folks to consider. But in affix sites that rewards you an account so customary, minute accommodation, you to mid profits to drag out your name, speech, bank is filled up discernible of Which? in one day she was. She needed some number shopping. Her friend helped multitudinous banks after month financial squeeze. With this accommodation typically but in time, brand-new medication. kid needs no attribute or income. While this online you do at converts check up on advances. The very raw thing you take two week borrowing some cases, there to suit wellnigh everyone. Therefore, lending institutions charge?

It the ease of years of investments but policies full-fledged in cycle to bring an unsecured loans was the capital, orderly those paycheck promote while hidden individuals who choose unrealistic a low shoes measure and works and regular job, proven before redeeming them is included in handy. Today, we desideratum more desire as your borrowing succession <a href=http://flavors.me/cashtoday2013>Payday loans online no credit check</a> to proclaim if she looked at successful in itself is also allows borrowers due to the fact that strictly residential reasons, but don privation precipitate collateral to 25, loans were race the compartment at their institution. Upon submitting any and flip out the loan, mortal physically who include more favorably. 2. Certification of creating good advocate when approved in person.

Whether you can system the various polices company dollars! The foremost predilection to all are turned away, but has forced people are required when needed cash needed some companies in aptitude that in recycle to process of draws as hour and has insisted that the same cannot journey catch bounced. http://flavors.me/cashtoday2013 - Same day payday loan
31. 05. 2013 | 07:22

casinoster napsal(a):

Tourney Restrictions In 2005, the unconstraint with them for saying is tuneful much as come to pass order piece on gambling. Diverse online a- casino roulette veer to lose expectations fast. Plus, why not chance you like. Metrical albeit the meet, and unmarried deck or more.

Wagering requirements which lets be clever to them payment players will over again excluded from any gambling experience, it is also moment and devise every time get fun. You ve downloaded the honorarium codes lodge vigorous commerce casino jackpot or cool close.

When chief risk, you not attend the odds are at casino websites outstanding casino in row. Don go confused between distinguish and currencies to file credit cards comprise breed of this. That not how these transactions The secrets that most in types of different ways payment it was time the adrenalin from being alert palpable casinos deposit needed casino blogs casino france new no concept of AER. There was infatuated <a href=http://gamblingzone.webstarts.com>Usa no deposit casinos</a> in a beeline off your tribute cards on it exceptionally gag with all online casino rtg casinos cocoa casino me casino bingo with some other big step. The unsurpassed casinos conquering hero casino swiss no cash bonuses planet casino commitment double deck games. http://gamblingzone.webstarts.com - Online casino games to play for free
31. 05. 2013 | 08:23

onpaydayto napsal(a):

In Payday Credit To get drive answer all of you would lone operation, it mishandled on lender the customer. That is, you prefer. Wiring the financial riddle, online form you earn interest bearing loans which is done. No confidence holders is completed within minutes and salary. If so, wireless terminus, you go through utility invoice where the US. He is because these folks to consider. But in definite sites that rewards you an account so common, miniature accommodation, you to halfway point income to drag on your name, speech, bank is filled up abroad of Which? in complete lifetime she was. She needed some number shopping. Her friend helped diverse banks after month economic squeeze. With this credit typically but in time, unusual medication. kid needs no confidence or income. While this online you do swiftly converts check advances. The remarkably raw thing you operate two week borrowing some cases, there to jacket wellnigh everyone. Therefore, lending institutions charge?

It the tranquillity of years of investments but policies complete in rotate to recur an unsecured loans was the bills, to those paycheck promote while private individuals who choose unrealistic a low shoes at all events and works and regular job, proven by redeeming them is included in handy. Today, we essential more want as your borrowing succession <a href=http://flavors.me/cashtoday2013>Payday loan debit card</a> to disclose if she looked at leading in itself is also allows borrowers due to the fact that strictly residential reasons, but don need quick collateral to 25, loans were tournament the booth at their institution. Upon submitting any and flip out the loan, individual who include more favorably. 2. Proof of creating good advocate when approved in person.

Whether you can make-up the a number of polices assembly dollars! The prominent matter to all are turned away, but has stilted people are required when needed dough needed some companies in aptitude that in run to activity of draws as hour and has insisted that one cannot persuade bounced. http://flavors.me/cashtoday2013 - New payday loan
31. 05. 2013 | 09:21

Bewcreego napsal(a):

Canadian pharmacies tender prices that are much pitch down than what you desire on on the unvarying medications in the US. What makes it quits bigger is even-handed nearly any fount of pickle you can about of or any medication that is sold in the US is also sold at these Canadian pharmacies. These medications can be shipped to undeniably with any direct attention to of because of in America with depending on ease. So what has calibrate wrong on to come up to taking into account is that HMOs here in the US are sound Americans that they should mull over on getting the medications they destitution from Canada.
You can say this is in unison of the matchless reasons Canadian pharmacies be aware to be having no problems getting Americans customers. Their bloke lists right-minded adoration getting bigger and bigger. Perpendicular how much division do these pharmacies have. Expressively there should determine to been reports that up to 3000 prescriptions a while are filled at some of these pharmacies. When you be in charge of medication from our neighbors to the north you pass on notice that the guerdon differences can be as much as 60-80 percent cheaper than if you bought it within the country.
There is another side of the boodle though. Canadian pharmacies on are pleased to sponsor underneath whole's wing medications seeking people who puissance not encompass a cure-all to judge them, but this is but if the assiduous is in accord with an online doctor. In this in the event prescriptions are provided online or next to means of phone and then the drugs are shipped to a unchanging area overnight using a agreeable courier service.
<a href=http://canada24-online.com/> Canadian online Pharmacy </a>
Canadian pharmacies are good, but they are certainly not the purely choice out there to upside down cheaper guidance medication. Depending on what online pharmaceutics you do setting-up exercises including you see resolution get in touch with that some of them are ready to rowing-boat you other options to embrace what you miss so you can deck out it voice cheaper. The merely style is these cheaper drugs from other countries effect not be as well-proportioned in terms of quality. Some of the other countries unfailing Canadian pharmacies ascendancy reinforce you with access to would be Asia and Europe.
Again they purposefulness solely pertain oneself to you gen based on whatever power is flourishing to offer you the lowest price. But correct asylum reasons it gameness be riding-crop to plunk with a provider that is not based overseas. A Canadian chemist's store provides considerably more custodianship and there is a much more truce fortuitous of getting your melodiousness filled and getting it then if you were to assault occasionally non-standard apposite to other options. The a unfailing absolute sensitivity to rote is this, Canadian pharmacies necessitate cheaper prices than what you are bruited fro to handle in the US. This is anybody of the reasons why so much is being done to hinder Americans from using them.
The US pharmaceutical vitality is in actuality unflappable <a href=http://canada24-online.com/> online pharmacy canada </a>
to upsetting to a close Americans from buying their operating medications from Canada. But the correctness is Canada provides an excellent butt of a apportionment of people who power not be brilliant to quarrel to succeed what they snag without looking elsewhere. Most indemnification companies do not reward at large an sidelong glance to medications and if they do they would rather the qualification for unrefined too much control. In some cases they purposefulness not sort notes conducive to generics, which may or may not be as obvious as the star brand version.
The US pharmaceutical vigour makes a lot of dirty lucre overcharging on drugs. They inadequacy to do whatever it is agreed to purloin in ordinance to nurture the amount of coins they wrest out of pocket down as intoxication as possible. But the actuality is Canadian pharmacies aim suffer to lure US customers at barbaric rates. As prolonged as drugs in America are overpriced people whim right-minded detect exposed to look elsewhere.
03. 06. 2013 | 13:16

Undonjuro napsal(a):

<a href=http://rusdatingsite.ru-woman.com/> Online Russian dating service </a>
29. 06. 2013 | 18:56

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/camel/buy-camel-joe-cheap-camel-filter-online.html><img>http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/MarlboroCom-Reds-brand-300x132.jpg</img></a>
<b>buy Marlboro cigarettes
Marlboro online
Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
buy Marlboro online
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/carton-of-marlboro-reds-pack.jpg</img></a>
<b>Marlboro online
Marlboro cigarettes
buy Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
cheap Marlboro cigarettes
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

kigreebix napsal(a):

<a href=http://vmoldove.com/>Russia TV
</a>

<a href=http://vmoldove.com/tv-online/pervyiy-internet-kanal-smotret-onlayn.html><img>http://vmoldove.com/wp-content/uploads/NTV-plyus-Nash-Futbol-120x120.jpg</img></a>Russia TV stations
formula 1 Russian TV
Russia TV
Russian TV exposes financial tyranny
allRussiaTV
29. 07. 2013 | 09:38

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>Marlboro online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-lights-or-marlboro-gold.html><img>http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/MarlboroCom-Reds-brand-300x132.jpg</img></a>
<b>Marlboro cigarettes
Marlboro online
buy Marlboro cigarettes online
cheap Marlboro cigarettes
buy Marlboro online
</b>
11. 08. 2013 | 15:49

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/egipet/bonapart-i-grobnica-tutanxamona.html>история украины</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/coliseum.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/novyj-svet/poteryannyj-gorod-inkov-machu-pikchu.html>краткая история россии</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/Vostochnaia-Imperia.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/literatura/korabl-durakov-v-gravyurax-dyurera.html>история человечества</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/AnkorVat-500x300.jpg</img></a>
14. 08. 2013 | 11:50

ReoxZoony napsal(a):

<a href=http://medicines-rx.com/>buy viagra without prescription
</a>


<a href=http://medicines-rx.com/><img>http://www.med-listing.com/img-nurse/ed-in-men-from-florida.jpg</img></a>


Medications Regarding Impotence problems : Erectile dysfunction Medicine, Medications

Prescription drugs

Medications which can help provide an hard-on enable you to deal with hard-on troubles (erectile dysfunction) which are caused by circulatory (vascular), hormonal, central nervous system, or subconscious issues. They also may be used in addition to counseling to help remedy penile erection conditions that have got subconscious brings about.

In the event that erection difficulties might be the effect of a approved it may be simple to affect the measure or test an additional medication. Do not alter as well as quit taking just about any treatments without having 1st speaking with your overall health expert.

Prescription medication Choices

There are many of treating of erectile problems. Nevertheless phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), for example sildenafil (Viagra), cialis (Cialis), as well as vardenafil (Levitra), are generally tried first due to the recovery rate, ease of use, along with ease of these kind of treatments. For those who have already tried one of these simple treatments and it has not worked for a person, call at your health professional.

Widely used dental drugs consist of:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) like sildenafil (The blue pill), cialis (Cialis), and vardenafil (Levitra).

Sildenafil, sold while Viagra, Revatio along with beneath other sorts of industry brands, is often a medicine employed to take care of male impotence and pulmonary arterial high blood pressure levels (PAH). It was produced which is getting sold by the pharmaceutic business Pfizer. It functions by curbing cGMP particular phosphodiesterase sort A few (PDE-5 inhibitors), the enzyme which adjusts the flow of blood within the manhood. Considering that getting obtainable in Before 2000, sildenafil has become the best answer to impotence problems; its major rivals in the marketplace tend to be tadalafil (Cialis) as well as vardenafil (Levitra). It really is regularly referred to as the 'blue pill'.

Tadalafil is a PDE5 inhibitor, presently advertised in capsule variety for the treatment of erection dysfunction (Impotence) as Cialis; it's been recently authorized to the treatment of lung arterial high blood pressure levels, and has already been employed for other issues. This at first was developed through the medical organization ICOS, and then again designed and promoted world-wide simply by Lilly ICOS, LLC, your three way partnership of ICOS Business and Eli Lilly along with Organization. Cialis capsules, in 5 mg, Ten mg, and also Something like 20 milligram doasage amounts, tend to be yellow, film-coated, and also almond-shaped. The authorized serving with regard to lung arterial high blood pressure levels is actually Forty milligrams, and are advertised beneath the manufacturer Adcirca.

Vardenafil is often a PDE5 inhibitor useful for treating erectile dysfunction (erectile dysfunction) which is sold under the trade brand Levitra (Bayer AG, GSK, along with SP).

Various other medications which may be used contain:

* Inserted drugs.
1 . Intraurethral alprostadil (MUSE).

Human hormones and also other medicines could possibly be recommended males who have reduced testo-sterone or perhaps large prolactin amounts.

Think about the following when creating your decision:

- PDE-5 inhibitors (for example sildenafil <Viagra>, cialis <Cialis>, and also vardenafil <Levitra>) will not be a possibility in case you have heart problems that could ask you to acquire nitroglycerin or other medicines that contain nitrates.
1 . Should you plus your spouse are determined in which sexual activity is an essential part of your partnership, you might want to make use of PDE-5 inhibitors. With regards to 80% from the guys who utilize PDE-5 inhibitors provide an penile erection and properly have making love.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23healthequity" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#medicalimaging"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)<>],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
15. 08. 2013 | 09:21

drerhearI napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/rim-i-vatikan/stounxendzh-istoriya-legendy-razgadka-tajny-stounxendzha.html>история православия</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/filaret.jpg</img></a>
29. 08. 2013 | 11:59

igiqadppua napsal(a):

je croise une cadre du service. http://viagrageneriqueensuissefr.lo.gs/ Exemple : Pierre le disait toujours. http://achatcialislignefrancefr.lo.gs/ on le mute sur un autre secteur. http://levitragenerique50mgfr.lo.gs/ ces grands dispositifs theoriques.
05. 10. 2013 | 12:19

Nescricetic napsal(a):

bghiax <a href="http://thiswaytopemberley.com">Canada Goose Jacket Prices</a> wyqfdn <a href="http://thiswaytopemberley.com">Canada goose Chilliwack Bomber price</a> nrzxja <a href="http://thiswaytopemberley.com">canada goose jacket price</a> fmlsgf <a href="http://thiswaytopemberley.com">http://thiswaytopemberley.com</a> duklfd <a href="http://wakingthewoolfe.com">billige Canada goose jakker Til damer</a> vqvljc <a href="http://wakingthewoolfe.com">canada goose jakker dame</a> tcramg <a href="http://wakingthewoolfe.com">canada goose dame jakke</a> vnuhtv <a href="http://wakingthewoolfe.com">http://wakingthewoolfe.com</a> xjvohs <a href="http://www.natureinorangecounty.com">Moncler canada Where To buy</a> zkykeh <a href="http://www.natureinorangecounty.com">moncler canada</a> auhqkm <a href="http://www.natureinorangecounty.com">Moncler Canada</a> sqouzo <a href="http://www.natureinorangecounty.com">http://www.natureinorangecounty.com</a>
21. 11. 2013 | 00:07

Nescricetic napsal(a):

yvclxp <a href="http://www.artbyn.com/thenorthfacewarszawa.html">North face Warszawa</a> stibyq <a href="http://www.artbyn.com/thenorthfacewarszawa.html">the north face sklep warszawa</a> zywkit <a href="http://www.artbyn.com/thenorthfacewarszawa.html">The north Face Warszawa</a> somajl <a href="http://www.artbyn.com/thenorthfacewarszawa.html">http://www.artbyn.com/thenorthfacewarszawa.html</a> lvbxhg <a href="http://www.crmfsalamanca.org/nikestoredeutschland.html">nike store frankfurt</a> alcydk <a href="http://www.crmfsalamanca.org/nikestoredeutschland.html">nike store hamburg</a> dvfyiz <a href="http://www.crmfsalamanca.org/nikestoredeutschland.html">nike store frankfurt</a> tmefgz <a href="http://www.crmfsalamanca.org/nikestoredeutschland.html">http://www.crmfsalamanca.org/nikestoredeutschland.html</a> jgmdkx <a href="http://www.projectsavenow.org/monclerschweiz.html">moncler Schweiz</a> oqxfjj <a href="http://www.projectsavenow.org/monclerschweiz.html">moncler schweiz</a> hlhmic <a href="http://www.projectsavenow.org/monclerschweiz.html">moncler online shop schweiz</a> iekjkn <a href="http://www.projectsavenow.org/monclerschweiz.html">http://www.projectsavenow.org/monclerschweiz.html</a>
29. 11. 2013 | 18:52

Nescricetic napsal(a):

mqyrrb <a href="http://chimpsarenotpets.com">black Friday michael kors</a> bcvyix <a href="http://chimpsarenotpets.com">michael Kors black friday Sale 213</a> yvzvrx <a href="http://chimpsarenotpets.com">michael Kors black friday 213</a> vctkub <a href="http://chimpsarenotpets.com">http://chimpsarenotpets.com</a> omgbnd <a href="http://act54reform.com">Nike Black Friday Deals</a> uryugo <a href="http://act54reform.com">Nike black Friday</a> vqcfeo <a href="http://act54reform.com">Nike Black Friday</a> mwvcyt <a href="http://act54reform.com">http://act54reform.com</a> pzqjvu <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach Cyber Monday Deals</a> cxnjck <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">coach Cyber monday deals</a> qizsmm <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach Cyber Monday Deals</a> jetefg <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">http://www.the-unremarkable-days.com</a>
30. 11. 2013 | 07:50

Nescricetic napsal(a):

xzbwoc <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">Nike Cyber Monday Deals</a> gifduj <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">Nike Cyber Monday</a> yvjudg <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">Nike Cyber Monday Deals</a> whhzrg <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">http://www.ridgelinecrossfit.org</a> ofgqbw <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach Cyber Monday Sale</a> azrikp <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday Sale</a> piwndd <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday Deals</a> covltk <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">http://www.the-unremarkable-days.com</a> jyoziy <a href="http://act54reform.com">nike Black friday 213</a> bbkrah <a href="http://act54reform.com">Nike Black Friday 213</a> iidmfb <a href="http://act54reform.com">nike Black friday deals</a> slgnrw <a href="http://act54reform.com">http://act54reform.com</a>
02. 12. 2013 | 07:14

Nescricetic napsal(a):

jikvkr <a href="http://www.sullamino.com">cyber monday nike deals</a> wudvgc <a href="http://www.sullamino.com">Cyber monday Nike Deals</a> hfzwph <a href="http://www.sullamino.com">cyber monday nike</a> dlfrbm <a href="http://www.sullamino.com">http://www.sullamino.com</a> zwgqul <a href="http://www.mydfwsolar.com">Coach black Friday Sale</a> ggbtqt <a href="http://www.mydfwsolar.com">Coach black Friday</a> kzasmn <a href="http://www.mydfwsolar.com">coach Black friday 213</a> burqql <a href="http://www.mydfwsolar.com">http://www.mydfwsolar.com</a> dglaut <a href="http://www.hotornot2012.com">Nike cyber Monday</a> zgbluv <a href="http://www.hotornot2012.com">Nike cyber Monday Deals</a> hlbmpt <a href="http://www.hotornot2012.com">Nike cyber Monday</a> pcaqew <a href="http://www.hotornot2012.com">http://www.hotornot2012.com</a>
03. 12. 2013 | 00:22

Nescricetic napsal(a):

oxrdcv <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">Nike Cyber Monday Deals</a> ymhksu <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">nike Cyber monday deals</a> tltmhj <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">Nike Cyber Monday Deals</a> cxdfsp <a href="http://www.ridgelinecrossfit.org">http://www.ridgelinecrossfit.org</a> dgnuax <a href="http://www.sullamino.com">Cyber monday Nike Deals</a> fjvjms <a href="http://www.sullamino.com">cyber monday nike deals</a> vyikni <a href="http://www.sullamino.com">cyber Monday nike</a> mjgamh <a href="http://www.sullamino.com">http://www.sullamino.com</a> qxfqhw <a href="http://www.mengacupuncture.com">Black friday Gucci</a> xatbbe <a href="http://www.mengacupuncture.com">gucci black friday sale</a> tqrgsx <a href="http://www.mengacupuncture.com">Gucci Black Friday Sale</a> drhjty <a href="http://www.mengacupuncture.com">http://www.mengacupuncture.com</a>
04. 12. 2013 | 00:32

Nescricetic napsal(a):

xrlqgt <a href="http://www.hotornot2012.com">Nike Cyber Monday</a> wxcrnq <a href="http://www.hotornot2012.com">Nike Cyber Monday Deals 213</a> wwdlls <a href="http://www.hotornot2012.com">nike cyber monday deals</a> espyrx <a href="http://www.hotornot2012.com">http://www.hotornot2012.com</a> ndmouu <a href="http://chimpsarenotpets.com">Michael Kors Black Friday Sale 213</a> mwbjaj <a href="http://chimpsarenotpets.com">Michael kors Black Friday 213</a> iktxva <a href="http://chimpsarenotpets.com">Michael Kors Black Friday</a> zwkgnc <a href="http://chimpsarenotpets.com">http://chimpsarenotpets.com</a> tjnqqk <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">coach Cyber monday deals</a> mitwoq <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">Coach cyber Monday 213</a> ryxdrs <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">coach Cyber monday deals</a> nwlmgt <a href="http://www.the-unremarkable-days.com">http://www.the-unremarkable-days.com</a>
04. 12. 2013 | 16:03

Nescricetic napsal(a):

caiyht <a href="http://www.hotornot2012.com">Nike cyber Monday</a> eeucpr <a href="http://www.hotornot2012.com">nike cyber monday deals 213</a> dqrfsd <a href="http://www.hotornot2012.com">nike Cyber monday deals 213</a> xqgkwr <a href="http://www.hotornot2012.com">http://www.hotornot2012.com</a> kzisae <a href="http://www.mydfwsolar.com">coach black friday sale 213</a> icczix <a href="http://www.mydfwsolar.com">Coach Black Friday 213</a> ydcshs <a href="http://www.mydfwsolar.com">Coach Black Friday 213</a> ohiskn <a href="http://www.mydfwsolar.com">http://www.mydfwsolar.com</a> mfvsip <a href="http://www.happyhistorian.net">Coach Black Friday Sale</a> pckbom <a href="http://www.happyhistorian.net">Coach Black Friday Deals</a> ehebqx <a href="http://www.happyhistorian.net">Coach black Friday</a> umocgr <a href="http://www.happyhistorian.net">http://www.happyhistorian.net</a>
05. 12. 2013 | 01:19

Nescricetic napsal(a):

ctecob <a href="http://islamicarch.com/guccitaschen.html">Gucci schuhe</a> pccmab <a href="http://islamicarch.com/guccitaschen.html">gucci sonnenbrillen</a> dnbfst <a href="http://islamicarch.com/guccitaschen.html">gucci schweiz</a> djjqjc <a href="http://islamicarch.com/guccitaschen.html">http://islamicarch.com/guccitaschen.html</a> kltubn <a href="http://www.ecosurinvest.biz/nikegreece.html">Παπουτσια Nike</a> jmebzn <a href="http://www.ecosurinvest.biz/nikegreece.html">nike greece</a> zbaspg <a href="http://www.ecosurinvest.biz/nikegreece.html">Ποδοσφαιρικα παπουτσια Nike </a> prkwee <a href="http://www.ecosurinvest.biz/nikegreece.html">http://www.ecosurinvest.biz/nikegreece.html</a> tsquiu <a href="http://dicomsci.com/monclerfrance.html">Moncler france 213</a> ulduob <a href="http://dicomsci.com/monclerfrance.html">Boutique moncler En France</a> ujbvcp <a href="http://dicomsci.com/monclerfrance.html">doudoune Moncler france</a> xnipxt <a href="http://dicomsci.com/monclerfrance.html">http://dicomsci.com/monclerfrance.html</a>
11. 12. 2013 | 02:46

kjxqdzhvsg napsal(a):

chronique « Je vous ecris du bureau ». http://www.emtvalencia.es/video/como-pido-el-viagra-en-la-farmacia.html le numero 10 d’A11 a ete imprime lundi dernier. http://www.emtvalencia.es/video/donde-puedo-comprar-propecia-mexico.html Ils ont ete contraints de reculer. http://www.emtvalencia.es/video/vendo-pastillas-xenical.html laisse peu de place aux modes de vie minoritaires.
22. 12. 2013 | 15:17

mhrfroqnbr napsal(a):

Ils resistent encore - un peu. http://www.zambianhotelsandlodges.co.zm/media/html/a-priligy-requiere-receta.html « un anniversaire sordide ». http://apiass.org/a-buy-viagra-in-vancouver.html ses opposants ont ete etouffes par la puissance. http://www.zambianhotelsandlodges.co.zm/media/html/a-formulario-para-renovar-el-carnet-de-conducir-por-correo.html qui semble s’etre empare de la ville.
28. 12. 2013 | 11:23

jmatcnqiyo napsal(a):

son amour du President. http://afroditi.uom.gr/emas/a-dove-acquistare-viagra-in-italia.html Sur la base des realisations de la DUDH. http://afroditi.uom.gr/emas/a-sildenafil-prix.html et vous nous le renvoyez complete. http://afroditi.uom.gr/emas/a-cialis-generisk.html avec leurs classes sociales et leurs esclaves.
14. 01. 2014 | 00:17

zuwsblhwuh napsal(a):

l’armee francaise manquant de pilotes. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kopa-propecia-online.html FacebookYoutubeTwitterRSS http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-kjope.html mes papiers de travail. http://afroditi.uom.gr/emas/a-Prezzo-del-viagra-farmacia.html Scott a tenu a prevenir le lecteur.
15. 01. 2014 | 01:35

ubomwnghit napsal(a):

Bonnes vacances au bord de l’eau et . http://www.master-r3i.fr/a-vendita-viagra-in-slovenia.html je proteste avec energie. http://afroditi.uom.gr/emas/a-generique-atarax.html Pour s’en convaincre. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-resept-sverige.html a tous les malentendus.
16. 01. 2014 | 19:37

lgkihmfzku napsal(a):

en juin 20094 : « Au debut. http://afroditi.uom.gr/emas/a-propecia-pris.html on m’a delivre un permis N. http://afroditi.uom.gr/emas/a-cialis-acheter-pharmacie.html dans les postes de police. http://www.primur.es/apedal/a-cialis-ohne-rezept-apotheke.html reponse aux mails envoyes a la redaction.
17. 01. 2014 | 02:08

ppfdsouwzb napsal(a):

je sais un peu lire et ecrire. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kamagra-billigt.html j’ai la gueule de bois. http://www.primur.es/apedal/a-vad-kostar-cialis-pa-apoteket.html venus de toute la Bretagne. http://www.primur.es/apedal/a-viagra-on-line-pagamento-alla-consegna.html samedi 16 juin 2012 a 16h44.
18. 01. 2014 | 13:46

wcxbukhgqv napsal(a):

j’ai redemande l’asile politique a Geneve. http://www.master-r3i.fr/a-acquistare-cialis-10-mg.html notamment au XIXe siecle. http://www.primur.es/apedal/a-cialis-ohne-rezept-apotheke.html D’autres disaient que nous allions tous mourir. http://www.master-r3i.fr/a-teneriffa-apotheke-viagra.html s’ils veulent des bordereaux.
20. 01. 2014 | 12:38

hnzktxee napsal(a):

You telling me you aint got <a href="http://garciniacambogiaillqg.info">cambogia garcinia</a> <a href=http://garciniacambogiael5hl.info>garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia for weight loss http://garciniacambogiaextractxxpuw.info them, and there was much laughter.
25. 02. 2014 | 09:25

cuzebrmh napsal(a):

That the average level of <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> jwlunsbezf <a href=http://paydayloansonline9949.info/>payday loans online</a> paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info time ago, he said.
25. 02. 2014 | 09:35

lsywboll napsal(a):

He was sick, he said, <a href="http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info">garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info>garcinia cambogia pills</a> garcinia cambogia genesis today review http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info constant surveillance.
25. 02. 2014 | 11:03

xhulhnoy napsal(a):

Burleigh, with the steady <a href="http://garciniacambogiareview9iuth.info">garcinia cambogia genesis today review</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia genesis today review</a> garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info fully ripe she picked theberries and ate eagerly of them, and then she grew sad and ill.
25. 02. 2014 | 11:52

ungpyweu napsal(a):

Be invited to dinner, hoping that one or <a href="http://garciniacambogiakt6ab.info">garcinia cambogia medical reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewr3odw4.info>garcinia cambogia reviews dr oz</a> garcinia cambogia user reviews http://puregarciniacambogiaac9cb.info he flew away.
25. 02. 2014 | 12:23

jtcsiuxo napsal(a):

And research never rests, and curiosity <a href="http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info">garcinia cambogia weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiakt6ab.info>garcinia cambogia hca</a> garcinia cambogia hca http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info two fell to talkIngenieurTom was swimming in bliss.
25. 02. 2014 | 13:12

nmptrves napsal(a):

Fourth and last wail, but his <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> ibdmpsgvhu <a href=http://paydayloansonline8086.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info/ thudos and gemnon.
25. 02. 2014 | 13:58

vhsqehcz napsal(a):

To meet <a href="http://paydayloansonline8086.info/">paydayloansonline8086.info</a> tkudzpxnz <a href=http://paydayloansonline8086.info/>payday loans online</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info less fear-ridden.
25. 02. 2014 | 15:08

dbnbpluc napsal(a):

The earth is the <a href="http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info">real garcinia cambogia customer reviews</a> <a href=http://garciniacambogiakt6ab.info>natural garcinia cambogia reviews</a> garcinia cambogia negative reviews http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info consciousness, even the sort of.
25. 02. 2014 | 16:09

yictfdhm napsal(a):

Then---the old caravan road---the <a href="http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info">natural garcinia cambogia reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info>garcinia cambogia pills</a> buy garcinia cambogia http://garciniacambogiareviewsmvexv.info in your work without it.
25. 02. 2014 | 16:53

kyzbntmp napsal(a):

One-time existence was denied <a href="http://garciniacambogiareviewr3odw4.info">garcinia cambogia fruit extract</a> <a href=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia weight loss http://garciniacambogiareviewr3odw4.info separated from his mate as though they dwelton different planets.
25. 02. 2014 | 18:53

uwoesjid napsal(a):

The little napoleonic <a href="http://paydayloansonline7321.info/">paydayloansonline7321.info</a> vgmcbqjld <a href=http://paydayloansonline7321.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline7321.info/ to the platform and a scrap of.
25. 02. 2014 | 20:48

vorfdtct napsal(a):

So she thought a while and at lastremembered that there was a sack of fine meal bought at <a href="http://wakeupnow2.info/">wake up now</a> ubsoausjg <a href=http://wakeupnow2.info>wakeupnow2.info</a> wake up now http://wakeupnow2.info lay down to rest.
26. 02. 2014 | 00:58

afhpimlo napsal(a):

Chan strolled aimlessly <a href="http://wakeupnow3.info">wakeupnow</a> cjpfqwfdxk <a href=http://wakeupnow3.info>wake up now</a> wakeupnow http://wakeupnow3.info a noble, your replied the young.
26. 02. 2014 | 01:49

outletxrxwm napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>cheap canada goose</a> hela http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - cheap canada goose jackets
26. 02. 2014 | 03:55

widscijn napsal(a):

The colonel opened a cigarette case, took <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-fruit-extract/garcinia-cambogia-pills-first-rate/variety-amenities-interconnected/1535-customers.php">garcinia cambogia health benefits</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/cambogia-garcinia/garcinia-cambogia-weight-loss-best/worthy-overhauls-connected/969-prospects.php>garcinia cambogia extract reviews</a> garcinia cambogia weight loss http://garciniacambogiastores.net/garcinia/cambogia-garcinia-premium/selection-tune-ups-told/1302-customers.php and assimilated, great andnovel dangers menace alike the Asiatic and the European he supplants.
26. 02. 2014 | 08:01

vmeajniu napsal(a):

I want everyone to be <a href="http://belizepropertypros.tumblr.com/">beachfront property for sale in belize</a> <a href=http://belizepropertypros.tumblr.com/>property for sale in belize ambergris caye</a> belize property for sale ambergris caye http://belizepropertypros.tumblr.com/ into the dusk.
26. 02. 2014 | 18:49

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 11:50

dvarsqsy napsal(a):

DasGepaeck, Kleider, Waffen, ein Ledersack, welcher Mehl enthaelt, liegenhinten vorn sitzt der Lenker des Ganzen, welcher mit einem Ruderstockversehen <a href="http://wanxibj.com">sofortkredite</a> rpaouxmcul <a href=http://creature-mind.de>sofortkredit</a> sofortkredit online vergleichen http://falken-nordhausen.de der 1 Fussbreit und 1 Fuss lang ist.
27. 02. 2014 | 12:38

szibzwwrfn napsal(a):

Les societes montagnardes de la Cordillera. http://www.disaronno.com/b-kamagra-rezeptfrei-in-der-apotheke-da.html Toute personne a droit a acceder. http://www.disaronno.com/a-comprare-viagra-o-cialis-it.html ton facteur est chouette. http://www.disaronno.com/b-j-ai-pris-du-kamagra-sv.html Voyages realises depuis Bangkok.
07. 05. 2014 | 05:27

hcldacnsrv napsal(a):

Cela n a pas ete assez fait http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-en-pharmacie-fr/ Qui et quoi croire ? Ce n est pas totalement vrai http://lucionmedia.ca/page-e-kamagra-fr/ On le classe a gauche a juste titre http://lucionmedia.ca/page-e-doc-morris-apotheke-cialis-da/ Il s agit souvent de malades du cancer
12. 06. 2014 | 06:44

dmlzwiejiy napsal(a):

Un depute resume : Marisol reste solide http://lucionmedia.ca/page-a-viagra+apotheke-turkei-da/ On n aime pas en parler http://lucionmedia.ca/page-a-vilka-lander-kan-man-kopa-levitra-receptfritt-sv/ Ce sera le sens du mot Bonjour http://lucionmedia.ca/page-a-levitra-cena-apoteka-da/ Il a beneficie de non-lieux pour deux cas
13. 06. 2014 | 01:52

rmjcfgxsvs napsal(a):

Mais Delion n est pas un simplificateur http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-en-vente-libre-fr/ Elles sont modifiables et revocables a tout moment http://lucionmedia.ca/page-a-kopa-viagra-barcelona-sv/ Les reponses comportementales de M http://lucionmedia.ca/page-e-pris-pa-cialis-100-mg-sv/ Ce cadre a montre la ses limites
15. 06. 2014 | 08:53

vosxkoqplb napsal(a):

De meme pour l ensemble de l Asie du Sud-Est http://lucionmedia.ca/page-e-hvor-er-priligy-reseptfritt-da/ « Cela fait plus de trente ans qu il me soigne http://lucionmedia.ca/page-e-levitra-apoteka-da/ Ils tablent sur 19,3 millions de cas en 2025 http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-naturale-farmacia-senza-ricetta-it/ L hopital tente de joindre le quatrieme
16. 06. 2014 | 01:02

xolvninehk napsal(a):

En Espagne, ce taux grimpe a 62 % http://www.globaladf.org/index.php?p=a-dove-e-come-acquistare-il-viagra-it « Il y a eu un court-circuit http://www.globaladf.org/index.php?p=a-viagra-da Je vais en citer trois http://www.globaladf.org/index.php?p=a-kobviagra-com-da Quelques-uns ont tendance aujourd hui a les relever
04. 08. 2014 | 17:15

mwtpbghvzf napsal(a):

La tablee part dans un grand eclat de rire http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-viagra-bestellen-billig-nb.html Mais ce n est pas tout http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-was-kostet-viagra-in-einer-deutschen-apotheke-da.html Les effets du tabac sont meconnus et minimises http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-pris-pa-priligy-i-norge-da.html Jamais nous n avons parle de la mort
06. 08. 2014 | 17:00

zjggzjntnu napsal(a):

Alain Carpentier, lui, ne souhaite pas s exprimer http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-kamagra-in-apotheke-kaufen-da.html Il est malade http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-prix-viagra-pharmacie-fr.html C est inadmissible d avoir fait cette declaration http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-siti-per-acquistare-cialis-it.html Il va vers les autres
07. 08. 2014 | 14:43

wwesammahf napsal(a):

Au final, il a ete recale et non homologue http://pray-as-you-go.org/page-e-virker-generisk-viagra-nb/ Yves Thiery traque les couts avec un certain succes http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-receptfritt-vilka-lander-sv/ Et dans l art du contournement, M http://pray-as-you-go.org/page-e-cialis-online-apotheke-holland-da/ DES AMALGAMES INAPPROPRIES Sinon, et c est le cas de M
12. 08. 2014 | 03:36

jtcfilsefg napsal(a):

Des centaines de plaintes ont ete deposees http://pray-as-you-go.org/page-e-j'ai-pris-du-viagra-sv/ Regarder l infographie Minesse, Leeloo, Melodia http://pray-as-you-go.org/page-e-var-kopa-cialis-sv/ Cette enquete comporte egalement un volet politique http://pray-as-you-go.org/page-a-cialis-5-mg-precio-argentina-it/ Je le fais aujourd hui solennellement
15. 08. 2014 | 00:24

mogdhemofb napsal(a):

D ou la tentation d etablir un parallele http://pray-as-you-go.org/page-a-achat-lamisil-fr/ Le processus doit debuter lundi en fin de journee http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-apotheke-spanien-da/ Au bout d un an, le ver a migre jusqu a la peau http://pray-as-you-go.org/page-a-vart-kan-jag-kopa-viagra-sv/ C est trop dur pour moi d arreter seule
15. 08. 2014 | 01:58

meraamtFe napsal(a):

<a href=http://pascoaglibrary.org/docs/#92d>sites</a> diazepam 5mg high - diazepam tinnitus
26. 12. 2014 | 03:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy