Další otevírání škol - škody velké, přínos malý

21. 01. 2021 | 19:05
Přečteno 9240 krát
V návrhu nové verze systému PES je v pátém, tedy nejhorším stupni, nově prezenční výuka devátých ročníků ZŠ a posledních ročníků SŠ. Pokládám to za velmi nebezpečnou nezodpovědnost. Uzavřené školy jsou doslova tragédie. Tato vláda nás ovšem přivedla do situace, kdy by další otevírání škol nebyl jen hazard lidskými životy ale přímo zabíjení lidí. A přínos pro žáky a pro českou vzdělanost bude malý, možná žádný.

Text v trochu kratší podobě vyšel 19.1.2021 v Hospodářských novinách


Já osobně bych byl samozřejmě velice rád, aby se školy co nejvíce otevřely. Nakonec Scio je zřizovatelem celkem 14 ScioŠkol, ve kterých už je víc než tisíc dětí. Vidím, jak jsou nešťastné děti i průvodci na ScioŠkolách, a samozřejmě i učitelé a děti na všech ostatních školách. Jak jim chybí kamarádi, učitelé i určitý pravidelný řád života. Chápu, že uzavřené školy znamenají spoustu komplikací, rizik a dokonce přímých škod na vzdělání dětí a zejména na jejich psychické pohodě. Uzavřené školy mohou poškodit i jejich další zdravý vývoj. Psal jsem o tom několikrát například zde a hlavně zde a zde už v dubnu jsem navrhoval i různá řešení. Uzavřené školy jsou doslova tragédie. Tato neschopná vláda nás ovšem přivedla do situace, kdy by další otevírání škol nebyl jen hazard lidskými životy ale přímo zabíjení lidí. (Což právě požadují komunisti ve sněmovně.)

Malá změna R, velké následky

Každý ročník školy s prezenční výukou zvyšuje R o kousek. R jak známo vyjadřuje, jak rychle se epidemie šíří (při R větší než jedna) nebo naopak zpomaluje (při R menší než jedna). Odborné studie se ovšem neshodují v tom, jak je ten kousek velký. Mezinárodní tým vědců analyzoval opatření z jara ve 41 zemích. Studie, na níž se podílel i český vědec Jan Kulveit, publikovaná v časopisu Science vyhodnotila jako nejúčinnější omezit shromažďování lidí na maximálně deset osob a hned jako druhé uzavření základních, středních a vysokých škol, kde vliv na snížení R činí v průměru 38 % (od 16 to 54%). Na jeden ročník školy tak vychází něco málo přes 2 % (od 1 % do 3 %). Rozsáhlá švýcarská studie (též zde) vyhodnotila podobně uzavření škol jako jeden z nejlepších kroků pro zpomalení šíření nemoci, jejich odhady snížení mobility se pohybují mezi 17,9 a 25,0 % (p=0,95). Čili pokud v dalším vyjdeme z toho, že otevření dvou ročníků školy pro prezenční výuku zvýší R o 2 %, jsme velmi konzervativní, klidně to mohou být i čtyři nebo i šest procent.

2 % vypadají jako drobnost, zdá se to nevýznamné. Bohužel i docela malé zvýšení R znamená mnoho úmrtí navíc a další prodlužování epidemie. Když otevřeme dva ročníky školy teď, tak jednoduchý ale velmi robustní model ukazuje, že 2% zvýšení R, zvýší celkový počet úmrtí v následujícím měsíci o 160 až 270. Statistika je v tomhle neúprosná. Nevíme, kdo zemře, ale víme jistě, že lidé zemřou. Budou to babičky a dědečkové či dokonce rodiče dnešních dětí, mnoho lidí odmemocní, jistě i učitelé a možná, že i nějací zemřou. Mimochodem počet na kovid zemřelých lékařů známe, k 5. lednu zemřelo 14 lékařů a 8 sestřiček. Možná by nám pan ministr Blatný mohl říct, kolik zemřelo na kovid učitelů.

Nějak snadno jsme se smířili s tím, že umírají lidé. A to nemluvím a dlouhodobých následcích, které kovid přináší. Takzvaný longcovid se podle posledních odhadů týká asi 10% těch, kteří nemoc prodělali. Objevují se i jednotlivé případy dlouhodobých následků u malých dětí.

Každé uvolnění znamená delší dobu následujícího utažení

Každé zvýšení R o jedno procento také znamená, že se o deset až dvacet dnů prodlouží doba, kdy budeme ve stupni 5 namísto 4, ve stupni 4 namísto 3 a tak dále. Takže, když teď pustíme do školy maturanty a deváťáky, tak o to déle do škol nebudou moci chodit ostatní.

Samozřejmě, že tohle všechno neplatí jen pro otevírání škol. Je třeba zopakovat, že uvolnění každého opatření, i drobného, třeba, že u stolu v restauraci může sedět šest lidí místo čtyři, že v obchodě smí být jeden nakupující na deset čtverečních metrů místo na patnáct, zda jsou otevřené vleky, fitka či papírnictví zvyšuje R. A každé zvýšení R znamená více mrtvých a více nemocných. A vždy také prodloužení doby nejrůznějších omezení, takže delší dobu uzavření obchodů, restaurací, fitek i vleků atd. A pokud se i u nás rozšíří tzv. britská verze koronaviru, která zvyšuje R nejméně o dalších 40 %, bude každé zbytečné procento R navíc ještě mnohem, mnohem dražší.

Vraťme se ale ke školám. Dnes chodí do školy jen první a druhá třída. Zejména u prvňáků rozumím tomu, že je velmi obtížné je učit online, vždyť ještě neumějí pořádně číst. A škody mohou být i nenapravitelné. I tady si ale dovedu představit nějaké epidemicky méně riskantní řešení, například zkrácení výuky a učení na střídačku v menších skupinách. Lepší řešení by se našlo i u druhých tříd, kde u většiny dětí by bylo možné střídat prezenční a online výuku. Velkou chybou je, že se ve školách nezavírají třídy, ve kterých je zjištěn nakazený žák. Často se postupuje dle fikce, že děti měly rousky, a tudíž k přenosu nemohlo dojit. Ale děti roušky nenosí důsledně a k šíření infekce dochází.

K čemu nám je nechat propadnout 5000 maturantů?

Co ale vlastně získáme, když nařídíme prezenční výuku maturantů a devátých tříd? Připravíme (možná!) o trochu lépe osmdesát tisíc maturantů na zkoušky a pak pět či deset tisíc maturitnů necháme propadnout. Kde je z toho nějaký užitek? Budou maturanti chytřejší, než kdybychom maturitu zrušili? Loni Slováci zrušili maturity, známku spočítali podle dřívějších vysvědčení, a komu se to nelíbilo mohl se nechat přezkoušet. Takových bylo pár desítek. A nestalo se nic. Nic! Snad jen maturanti byli klidnější. A pokud bychom si snad mysleli, že se bez maturity neobejdeme, tak při přípravě na teoretické předměty určitě stačí online výuka, komplikace oproti prezenční jsou malé. Samozřejmě, že praktickou výuku by bylo třeba v nějakém omezeném rozsahu umožnit.

U 9. tříd víme, že uzavřené školy ještě víc otevírají nůžky mezi dětmi z podnětného prostředí, které se zpravidla umějí na přijímačky připravit doma, a těmi ostatními, které s tím mají problém. Na řešení ovšem není třeba otevírat 9. třídy pro všechny děti a už vůbec ne ve všech předmětech. Stačí umožnit konzultace z matematiky a českého jazyka, těm, které o to stojí. A to třeba v malých skupinách nebo až po negativním antigenním testu. pro každého jen dva dny v týdnu.

Jde o životy

Na dětech, na učitelích, na rodičích, na nás všech se podepisuje únava z trvající nepochody. Neměli bychom však zapomínat, že jsme lidé a že žijeme ve společnosti a že ztracené zdraví a životy nelze už nikdy napravit. Včera se jsme identifikovali dalších 8 162 potvrzených případů nákazy - nejméně 130 z těchto nakažených zemře - jen ještě nevíme, kdo z nich bude mít tu smůlu. Ale i tady je statistika neúprosná, umírá více než 1,6 %z potvrzených případů.

Dovolím si na závěr parafrázovat Petra Koubského: Sotva je pro někoho prezenční výuka v devátých třídách cennější než život babičky. Ale když to je vlastní třída nebo vlastní děti a jejich přijímačky a cizí babička, nebo spíš babička, kterou nikdy neuvidíme, snadno zapomeneme, že jde o životy.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy