Zablokované karty a PR bank

20. 11. 2009 | 18:37
Přečteno 8976 krát
Může mi banka bez mého vědomí zablokovat kartu? To se mi nelíbí.

Z rádia se dovídám, jak se banky činí a kolik karet, jejichž čísla ze Španělska unikla, již zablokovaly. Ale že se jim některé klienty předem nepodařilo informovat…

Byli jsme v létě se ženou v Tanzanii více méně odkázán na jedinou Visa kartu. Po dobu našeho pobytu v Tanzanie MasterCard nefungoval. A protože jsme z bankomatu vybírali opakovaně malé částky (velké se totiž v Tanzanie vybrat nedají), zkoušeli z banky volat kvůli podivným operacím. Spojit se ale v Tanzanii s bankou není snadné. Nepříjemná situace… Představa, že nám banka kvůli podivným operacím zablokuje kartu a my zůstaneme uprostřed Tanzanie zcela bez peněz, nás příliš netěšila.

Kolik je dnes asi klientů ve stejné či podobné situaci, bez peněz a s nefungující kartou. Nevím, kolik bank má ve smlouvě ošetřenu možnost kartu zablokovat, ale ve španělském případě úniku čísel to pokládám tak jako tak za nemravné. Pochybení je zcela jasně na straně bank, resp. jejich dodavatelů, ale potrestán je klient. Situaci mohly asi banky řešit i jinak, např. pečlivou kontrolou prováděných plateb a blokovat jen ty podezřelé.

Nepleťme se, zablokováním banky chrání své peníze nikoliv klientů, protože v daném případě je zcela jasné, že jsou za případné ztráty zodpovědné banky. Zpráva z rádia však vypadá skoro opačně. Banky mají jistě lepší PR než jejich klienti…

Přeposílám tento blog ČNB, která banky dozoruje, a také České obchodní inspekci, aby oprávněnost postupu bank přezkoumaly. Na postižených klientech je, co si od bank nechají líbit. Zajímavé jistě bude, zda banky vyberou poplatky za vedení karty i za dny, kdy žádnou kartu nevedly.

Sám za sebe si napříště vždy zkontroluji, zda banka může bez mého souhlasu zablokovat kartu, a vyberu si banku, které si to nedovolí. U ostatních bych čekal, že se španělský případ bude opakovat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Polštářbanka napsal(a):

Vaše karetní potíže se mě netýkají. Všude chtějí platit hotově, s kartama to nebude ještě 20 let jako v USA, a tak jsem se podle toho zařídil. Pokud něco zbyde po zaplacení zlodějských cen potravin a bydlení včetně služeb, vytáhnu hotovost - ať ve formě polštářbanky, anebo obálkové metody (stejně jako kdysi můj otec).
S přáním "V jednoduchosti úspora",
20. 11. 2009 | 19:08

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...

Líbal jinoch Juditku
a ždímal její
kreditku

Přišla domů holka
s pláčem
že s srazila se
s vysavačem...

Nihil novi. Tak už to mezi námi evropany chodí. Jakési pehe se tu ale kdesi snaží naznačit, že snad za to můžeme jenom my češi..
Veselé krizování a bacha na vepřovku...
http://images.bugaga.ru/pos...
20. 11. 2009 | 19:58

Ikena napsal(a):

Pane Steffl,
pochybuji o vasi inteligenci, prectete si nejprve obchodni podminky o pouzivani platebni karty vasi banky a nebo nejlepe vsech. Zjistete, ze na to opravneni maji. Pral bych vam, aby vam okopirovali magneticky pasek vasi karty a vyluxovali pak pomoci padelku vas bankovni ucet. Budete pak skemrat u banky, aby vam vratili vase penize co nejdriv, budete jim spilat, ze banka neochranila vase penize.
Vite proc v Tanzanii, ale v Britanii vam dovoli vybrat jen omezenou castku, protoze tak chrani vase prachy.
Ty klienty, co se nepodari kontaktovat, tak jaksi treba zapomneli bankam oznamit zmenu sveho telefonu, jak jsou o to pri otevreni uctu zadani. Ty banky to nedelaji jen tak z legrace. Za nemravne bych povazoval to, kdyby se na mne uplne vybodli.
Doporucil bych vam jen jedine, priste si vemte do Afriky ruksak dolaru, vratite se v penale.
20. 11. 2009 | 20:19

islington napsal(a):

odjet do Tanzánie a spoléhat na jednu VISA kartu je velmi neprozíravé. A obecně důvěra v instituce "kterým svěrujeme svoje peníze".
20. 11. 2009 | 21:11

ondrejsteffl napsal(a):

To Ikena:
Např. moje banka píše: "Banka je oprávněna provést blokaci Karty i bez souhlasu Držitele, pokud má podezření na neautorizované či podvodné použití." Čemuž já rozumím tak, že má podezření, že DOŠLO k neautorizovanému či podvodnému použití.

"Ty banky to nedelaji jen tak z legrace." Ano, v tomto případě to dělají proto, aby ochránili SVOJE peníze. Ale chápu, že třeba někdo je rád, když mu kartu zablokují kdykoliv se něco jen šustne.

To islington
Karty jsem měl tři ze dvou různých bank, ale dvě MC karty tam nefungovaly. Člověk se stále učí, máte pravdu, příště budu prozíravější.
20. 11. 2009 | 22:36

Ikena napsal(a):

Pane Steffle,
pokud vas upozorni banka, ze ma podezreni, tak vam vymeni kartu zdarma a uzna reklamaci, pokud skutecne dojde ke skode.
Podle dnesniho zakona-paskvilu se vam muze stat, ze vas banka neupozorni, vy podate reklamaci a za jednotlivou reklamaci muzete take zaplatit spolucast ve vysi 150EUR. Dale vam mohou nauctovat poplatek za vystaveni nove karty. Takze, pokud vam nekdo zneuzije kartu na internetu, nebo odcizenim a provede 5 plateb po 1O.tisicich, umoznuje dnesni zakon bankam pozadovat 5x150EUR. Banky jsou si teto skutecnosti vedome a nektere pocitaji tuto spolucast za vsechny transakce, je to jen jejich dobra vule.
Pokud se rozhodnout provest blokaci a nejsou schopni kontaktovat klienta, ten, pri prvni zjisteni kontaktuje banku a pokud je potreba kartu pouzit, je odblokovana pro platbu a nasledne opet uzavrena.
Z toho vyplyva, ze pro klienta je lepsi, kdyz na zneuziti prijde banka sama.
20. 11. 2009 | 23:13

Frante napsal(a):

Autor

Kdybyste průběžně četl zprávy, už byste věděl že karty nelze vyrobit stoprocentně bezpečné proti zneužití. Obchodní podmínky vám vysvětlili diskutující přede mnou i názor na vaši inteligenci- připojuji se. Někdy se prostě stane že mám dálniční známku a na té dálnici uvíznu v koloně, mám zaplacený internet a někdy je výpadek ... Takový je prostě svět. Kdyby mělo být vše ošetřeno, bylo by to nakonec dražší
21. 11. 2009 | 00:08

Jan Cerny napsal(a):

Ja s tim naprosto souhlasim. Automaticke blokovani karet bankou bez souhlasu klienta je vrchol arogance a drzosti bank, ktere opravdu predevsim chrani samy sebe nikoliv klienta.
21. 11. 2009 | 00:34

kormoran napsal(a):

Rekl bych , ze je to opet ukazka lidske blbosti, nebot bezna praktika v zahranici je ta, ze pokud klient odjede do koncin kde nebude mit sve mobilni spojeni s bankou (cislo ktere oznamuje bance pri zakladani kreditu), tak proste bance oznami , ze jede tam a tam a bude se tam zdrzovat asi od kdy do kdy.
Tim je vse vyresene))))
21. 11. 2009 | 02:34

jj napsal(a):

Mojí ženě zablokovali (ČSOB) kartu, aniž by jí cokoliv řekli. Potom jí kartu vyměnili. Potom jí zablokovali tu druhou kartu, aniž by jí cokoliv řekli. Potom jí druhou kartu vyměnili. Mají v tom bordel.
Ještě že neodjela do Tanzánie.
Nemám karty rád, je to takový přívěsek vysávající peníze ze systému, většinou aniž by za to něco poskytoval. (výběr peněz v zahraničí je výjimka).
21. 11. 2009 | 10:31

claudius napsal(a):

Váha mozku kormorána je 2,65 gramu.Je mu tedy jedno,že je evidován každý jeho pohyb!
21. 11. 2009 | 10:55

ondrejsteffl napsal(a):

Pochvala Komerční bance:

"Karty blokujeme vždy až po dohodě s klientem, kterého kontaktujeme obvykle telefonicky," říká Monika Klucová z Komerční banky, kde šlo řádově o stovky lidí. "Dohodneme se s nimi i datum blokace. To znamená, že klienti mají možnost se předzásobit hotovostí, třeba výběrem z bankomatu, do doby, než obdrží novou kartu," dodává mluvčí Komerční banky. Viz http://aktualne.centrum.cz/...

Zdá se, že i některým bankám (na rozdíl od některých diskutujích) je jasné, že nemohou svůj problém řešit na úkor klienta.
21. 11. 2009 | 15:46

JŠ napsal(a):

Jak už tady někdo psal,kdybych jel teoreticky do Tanzánie(ve skutečnosti bych tam nejel,protože nemám potřebu cestovat do Afriky),rozhodně bych se nespoléhal na jednu kartu.Měl bych u sebe i dostatečnou hotovost,kterou bych měl u sebe neustále,ve dne v noci a rozhodně bych se nespoléhal na hotelový sejf nebo bych ji nenechával např. v hotelu na pokoji.Možná bych tu částku rozdělil na dvě části,že bych např. měl u sebe jen část hotovosti a část bych dobře schoval v hotelovém pokoji nebo dal i část do sejfu apod. Dále bych měl alespoň dvě kreditní karty různých společností,přičemž na příslušných účtech bych měl jen potřebnou hotovost a pro jistotu ještě nastaven denní limit výběru.Podobně to praktikuju i v ČR.Účet,kam mi chodí výplata,tam nemám aktivovánu kartu a na druhý účet,kde mám aktivovánu kartu každý měsíc převedu určitou částku.
21. 11. 2009 | 18:34

Ikena napsal(a):

Pane Steffle,
jeste jednou, co kdyz existuji klienti na ktere neni spojeni, nebo jsou nedostupni. banka zjisti ve stejne case jejich platbu v Praze a druhou treba v Australi. Jasne pouziti padelku. Maji podle vas a dalsich ponechat kartu otevrenou a koukat jak se odcerpavaji penize z uctu.
Co pak reknete teto bance, ze mela ci nemela konat.
21. 11. 2009 | 19:14

kormoran napsal(a):

...Znovu musim opakovat, ze za blbost se plati))))
Mistre Claudiusi a na skutecnost , ze government muze prostrednictvim platebnich karet mit nad vami kontrolu (pohybu), jste prisel vy? A ted?
Nebo v hospode u piiiva? To jsou takzvane anarchisticke "Freedom" kecy to znam))).Hlavne odboj!!!!
A tykaji se pouze tech , kteri maji co docineni se zakonem!

Psiteli Tiberiusi Claudiusi , psiste nez mi oslovite dejte psedem vedet , vezmu si plastenku . Zimane "slinty" narocne umyvali ze svych stitu))

Ale ted vazne , osobne mam s bankami ty nejlepsi zkusenosti , prece nejde o to , ze ja korm. 2,5 gr. mozek si zridim platebni kartu a ted se vsichni "poserte"!

Shodou okolnosti jsem poslouchal projev M. Topolanka na jejich sjezdu:- "60 procent lidi v CR si mysli , ze se o ne musi postarat vlada"!Absolutne presne! Soudruzi!

Instituce soudruzi na Vas serou! Svoboda = zodpovednost.

Procestoval jsem snad vsechny zeme sveta , nikdy jsem nemel problem, ale v prvni rade jsem se informoval o "bezpecnosti" a financich.
Nekolik rad -
1)informace pro banky , ze cestuji. misto a doba.
2) dve penezenky, jedna maly obnos plus propadle karty.(k dispozici)
3)druha penezenka s platnou karou a cash.
4) cash , ktery prevysuje odhad nakladu vaseho pobytu , lec vsude mozne uschovan.
Toto jsou vyjimecna opatreni do "neznama"!
Svedu to na svoji pritelkyni )))
Ona rika , ze kazdymu rozbiju hubu!!! Kdyz mi nasere ))))

Citi se se mnou bezpecne a to je hlavni!!!! A nepouziva ty evropske vlozky)))

Mimochodem , koukam na ceske Net porady . Nenasel by se bloger , ktery by ten inteligentni hnus(reklam) bez vtipu okomentoval?))

S uctou vas zabijak ptak ojujak a kdo kecne!))) Rana ,brada ,zem.

Nasledujici song jsem mel schovany pro soudruha Paroubka , ale Dimun mu to stejne vykolotocuje)))))Jakoby se stalo!https://www.youtube.com/watc...
Sem se naak rozkecal ))))
22. 11. 2009 | 05:21

honza napsal(a):

Co se týká platebních karet,jsou i případy,kdy dojde k odcizení např. peněženky(s kartou) a dotyčný má v té peněžence poznamenán PIN je jartě,nebo dojde k odcizení třeba kabelky a dotyčná má poznamenán PIN např. v pouzdru na brýle. Když už si lidi poznamenávají PIN,měly by to udělat alespoň tak,že ten poznamenaný PIN je od skutečného trochu změněný,aby se snížila pravděpodobnost,že zloděj PIN uhodne.Např. je li skutečný PIN třeba 2345,tak poznamenaný PIN bude třeba 1234,a dotyčný si bude pamatovat,že ke každé číslici má přičíst jedničku. nebo to může být 3546 a naopak při zadání PINu jedničku od každé číslice odečte. Nebo to může být třeba 2346 a dotyčný si bude pamatovat,že od poslední číslice je potřeba odečíst 1 apod.
22. 11. 2009 | 21:00

přívěsky na krk napsal(a):

Instituce soudruzi na Vas serou! Svoboda = zodpovednost.
05. 12. 2009 | 19:37

Daniel napsal(a):

A toto neni zdaleka problem jen ceskych bank, tak je to vsude. Byl jsem ve Spanelsku a chtel jsem si od spanelskeho internetoveho prodejce koupit mobil (model, ktery jinde v Evrope OPRAVDU nebyl k dostani) pomoci PayPal. Docela bezpecny zpusob plateb. No ale milemu PayPalovi se nezdalo, ze jsem se o to pokousel ze spanelske IP adresy a pritom u nich mam registrovanou nespanelskou Visa kartu, tak proste odmitli transakci provest. Duvody mi nesdelili, ale myslim, ze se o nich dohaduji opravnene, nebot kdyz jsem se o stejnou transakci pokusil o tyden ppozdeji ze zeme, v niz byla moje Visa karta vydana, PayPal ji vzal. Byl to vopruz, to mi verte, a ani nemyslet, ze by se mi to s necim zivotne zasadnejsim stalo v nejake Tanzanii.
Osobne povazuji za docela rozumne - ac ne univerzalni ci neprustrelne - kdyz banka cloveku zavola na registrovane cislo nebo posle komunikaci na registrovany e-mail a po te ci one komunikacni lince overi totoznost zadavatele platebniho prikazu. V mem pripade nakupu pres internet by byl nejvic na miste e-mail. Je prehrsel bezpecnostnich otazek a odpovedi, clovek cepovany tech par odpovedi nezapomene. Bezpecnost penez neni ohrozena a pristup majitele k jeho vlastnim penezum take ne.
25. 01. 2010 | 08:42

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:12

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 07:38

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy