Je na čase státní maturitu zrušit

24. 05. 2016 | 15:27
Přečteno 9285 krát
Role maturity ve společnosti se úplně změnila. Může se nám to nelíbit, můžeme proti tomu i bojovat, ale tak to dnes prostě je. Uvažovat o státní maturitě podle principu: když jsem to uměl já, mají to umět i ostatní, to nemůže přinést nic dobrého.

Podle sebe soudím všechny

Když jsem to uměl u maturity já, mají to umět i ostatní. Tak to vědomě či jen podvědomě vnímá většina z nás. Pěkně to bylo vidět na debatách o epizeuxi (viz třeba zde). Hájili ji ti, co ji znali. Hájili ji i přesto, že viděli, v jaké jsou menšině a jak ji všichni ostatní pokládají za zcela nepotřebnou a zbytečnou. Kdyby tam místo epizeuxe byl oxymóron, jistě by našel víc příznivců. Jeho užitečnost je sice stejná, ale zná ho víc lidí – „Zborcené harfy tón“, znáte že?

Také s logaritmickými rovnicemi, kolineárními vektory či s kombinacemi, variacemi a permutacemi by to bylo podobné. Většina těch, co se to k maturitě učili, budou - poněkud nelogicky - hledat argumenty, proč to v maturitě má být. Třeba, že to rozvíjí logické myšlení. Vůbec jim nebude vadit, že kolem sebe mají spoustu chytrých lidí, kteří z matematiky neznají skoro nic, že to sami nikdy v životě nepoužili, možná to ani nikdy neuměli a dnes už to znají jen podle názvu. A taky nevezmou na vědomí, že u většiny dnešních maturantů to žádné logické myšlení nerozvíjí, protože příprava na maturitu z matematiky se zredukovala na pouhý nácvik typových algoritmů.

A jak by měla být státní maturita obtížná? Těžší než ta moje? No, to asi ne. Proč? To bych měl divný pocit, že bych dnes neodmaturoval. A lehčí? No to určitě ne! Jak by k tomu dnes maturanti přišli, aby to měli jednodušší než já. Přesně takhle uvažuje o státní maturitě většina lidí, a to bohužel včetně mnohých z těch, co o její podobě rozhodují. Jak myslíte, že se tam dostal epizeuxis, permutace a všechny ostatní hlouposti?

Role maturity se změnila

Spolu s mým otcem maturovalo kolem 5 % populačního ročníku, se mnou 35 %. Podle Bílé knihy z roku 2001 by dnes mělo mít maturitu 75 % populačního ročníku. Jisté je, že svět se změnil od maturity mého otce, od mé i od té vaší. Maturitu dnes potřebujete nejen pro vstup na vysokou školu, ale pro výkon řady běžných povolání. Musí jí mít policista, hasič, kosmetička, realitní makléř i opravář plynových kotlů. Takových je hodně. Ptal jsem se na MŠMT, kdo přesně. Ale nevědí to. Asi to nepotřebují, :-/.

Role maturity ve společnosti se úplně změnila. Může se nám to nelíbit, můžeme proti tomu i bojovat, ale tak to dnes prostě je. Připravovat státní maturitu podle principu: když jsem to uměl já, mají to umět i ostatní, to nemůže přinést nic dobrého. Znamená to ignorovat realitu, a nutně nás to zavedlo tam, kde jsme.

Za šest let žádný přínos

Za šest let jsme utratili kolem dvou miliard, ale stejně jako před spuštěním státní maturity, maturitní vysvědčení nedokazuje ani teď praktiky nic. Zato na úřadech práce se každý rok objeví několik tisíc těch, co neznali nějakou tu epizeuxi či permutaci. Vysoké školy stále nehlásí kvalitnější uchazeče, spíš naopak, a také stesky zaměstnavatelů na úroveň absolventů trvají. Stěžují si maturanti, jejich rodiče i řada učitelů středních škol, soustavně třeba Společnost učitelů českého jazyka. Na sociálních sítích vedle slábnoucích hlasů typu „Když jsem to uměl já…“, rychle přibývá argumentů pro úplné zrušení státní maturity. Uvedu dva.

Učitelé nejlépe znají studentovy klady i slabiny. Mají je zkoušet a hodnotit dávno před maturitou. Ta by měla být jen završením čtyř let práce. Centralizovaný test nemůže nikdy nic podobného zajistit. Možností, jak dnes realizovat školní maturitu je celá spousta. 15 minut na potítku, 15 minut u komise je už dlouho jen jedna z mnoha možností, vedle třeba obhajoby portfolia nebo maturitní práce.

Uniformita rozvoji brání, diverzita jej podněcuje

Druhý důvod je ještě mnohem pádnější. Jednotná maturita chce nutně od všech maturantů totéž. Všichni by tedy měli znát epizeuxis a logaritmické rovnice. Ale my nevíme, co budeme potřebovat za pět, natož na patnáct či třicet let. Bylo by tak mnohem lepší, kdyby někdo znal nejen epizeuxis, ale uměl třeba i napsat báseň, jiný uměl řešit nejen logaritmické ale třeba i diferenciální rovnice, a někdo další věděl, co je teorie mysli a zrcadlové neurony, další rozuměl islámu, jiný se vyznal mikropůjčkách a další, proč se v tisku nepoužívají smajlíky ;-). Ano, cizí jazyk by měli umět všichni.

Pro budoucnost celé společnosti by přinášelo mnohem víc, kdyby si maturanti vybírali svá témata na TED.com, než když se řídí jednotným katalogem požadavků k maturitě. Každá škola by si měla připravovat maturity podle svého. Jestli má mít maturita nějaký smysl, tak jako závěrečná zkouška z toho, co se na té které škole žáci učili, a v té náročnosti, která tam byla.

Pokud chceme zvyšovat úroveň vzdělanosti, je diverzita jistě lepší cestou než jednotnost a uniformita. A pokud chceme kontrolovat úroveň maturit, můžeme třeba zavést povinnost vystavovat portfolia maturantů, jejich maturitní práce a písemky na internetu, stejně jako to platí pro diplomové práce na VŠ. Veřejnost ráda najde a zesměšní největší úlety, ale vedle toho bude místo, kde se škola i maturant mohou pochlubit skvělými výsledky. Ty pak budou inspirovat a potáhnou ostatní dopředu. Lze také změnit zavedenou praxi a maturitní komise sestavovat ne podle tříd ale podle předmětů, pozvat do nich odborníky z praxe a z vysokých škol a třeba i rodiče či ještě lépe nejúspěšnější absolventy. Je řada jiných levnější a efektivnějších cest, jak dohlížet na úroveň maturit, než jednotný test. A nebo dokonce o letoška nově zavedené CERMATem centrálně vytvořené podrobné pokyny a typové otázky pro ústní zkoušku. A také zde máme "Seznam literárních žánrů a autorů k didaktickému testu z českého jazyka a literatury".

Objektivní a srovnatelné - Raděj ne!

A že to pak nebude objektivní a srovnatelné? Ano, nebude. To ale není ani dnes (podrobně zde) a je to vlastně nemožné. Jak by mohla jednotná státní maturita současně objektivně ověřit, že z maturanta bude dobrý vysokoškolák, policista i kosmetička. A srovnat, ano, srovnat to umíme - všechny hodně nízko.

Celá ta postupující centralizace má ještě jeden velmi negativní dlouhodobý dopad. Stát tak projevuje nedůvěru ke kantorům . Jak pak ale chceme, aby kantoři důvěřovali žáků. A bez důvěry k žákům je nelze vést k zodpovědnosti a budovat jejich sebedůvěru. Není pak divu, že když škola žákům nevěří, oni zas nevěří škole. A jak po rodiči může stát chtít, aby důvěřoval učitelům a dal dítě povinně do školy a zároveň učitelům nevěřit, že správně opraví přijímací zkoušky a že umí maturanty vyzkoušet u maturity.


Nedávej všechna vejce do jednoho košíku, radí česká lidová moudrost. Jednotná státní maturita asi nebyl dobrý nápad. Polické strany by měly zvážit, zda si její zrušení nepřidat do svých volebních programů. Přibývá voličů, kteří to ocení, a české vzdělanosti to rozhodně pomůže.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy