Školství 1.0 pro svět 4.0?

11. 06. 2017 | 01:25
Přečteno 7712 krát
Svět 4.0 bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit, lidi kreativní a podnikavé. Budeme potřebovat empatii a laskavost. Lidi s potřebou pomáhat druhým a budovat kvalitní vztahy. A pro naše bezpečí a radost ze života potřebujeme získat dovednost orientovat se dobře v bludišti klamu, lží a alternativních pravd.

Autorem toho textu je Pavel Kavánek emeritní generální ředitel ČSOB
a současný president České bankovní asociace.
Patří k právům blogera na Aktuálně.cz zveřejňovat i cizí texty.
Se souhlasem autora přebírám jeho text, který vyšel 27. 5. 2017 v MFDnes.


Svět se mění čím dál rychleji. Technologické novinky mění nejen to, jak pracujeme a co vytváříme, ale stále více zasahují do toho, jak žijeme. A čeká nás další velká technologická změna spojená s robotizací, rozvojem umělé inteligence a bioniky. Mluví se o průmyslu 4.0, ale zdaleka nejde jen o průmysl. Změny ještě během našeho života zasáhnou mnoho dalších profesí, od účetních přes úředníky, programátory, řidiče aut a pokladní v supermarketech až po novináře a také část práce učitelů, lékařů, právníků, bankéřů atd.

Ubude tolik pracovních míst, že pro mnoho lidí prostě nebude práce, předvídají jedni. Jiní tvrdí, že práce bude dost, jen se bude lišit od té současné. Je ale jisté, že se změní struktura pracovního trhu. Ubude rutinní práce, a to nejen manuální, ale i rutinní duševní. Jisté také je, že naprostá většina lidí bude muset během svého života několikrát měnit zaměstnání, bude se muset učit novým dovednostem, dost možná i takovým, které dnes vůbec neznáme. A co je nejpodstatnější, nezmění se jen pracovní trh. Změní se celá společnost, promění se vztahy mezi lidmi!

Svět 4.0 potřebuje vzdělávání 4.0


Všechny diskuse, kterých jsem se na toto téma účastnil, i materiály a studie, které se zabývají tím, jak je třeba se na svět 4.0 připravit, vždy končí u vzdělávání a výchovy. Pro svět 4.0 potřebujme úplně jinak pojaté vzdělávání. Poslušné a zaměnitelné pracovníky, a to i vysoce specializované odborníky, postupně nahradí roboti a umělá inteligence. To, co nenahradí a čeho budeme naopak potřebovat víc, je kreativní práce v komplikovaném prostředí a práce lidí s lidmi Roboti jen těžko nahradí člověka ve vztazích, ať už v rodině nebo v komunitě, v péči o děti, o nemocné a také v péči o staré lidi, kterých bude přibývat.

Ve studii Světového ekonomického fóra (World Economic Forum) je mezi dovednostmi pro 21. století kritické myšlení, kreativita, komunikace, spolupráce, ale také zvídavost, iniciativa a adaptabilita. Svět 4.0 bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit a zvládat nové věci, lidi kreativní a podnikavé, kteří budou přicházet s novými nápady a inovacemi. Nutně budeme potřebovat empatii a laskavost. Lidi s potřebou pomáhat druhým a budovat kvalitní vztahy. A pro naše bezpečí a radost ze života potřebujeme získat dovednost orientovat se dobře v bludišti klamu, lží a alternativních pravd.

České školství 1.0


Když se však podíváme na to, jak fungují nejen české školy, co a jak se tam učí, je jasné, že v naprosté většině škol tohle není to, k čemu se směřuje, co se hodnotí a cení. Od doby průmyslové revoluce, od školství 1.0, se sice leccos změnilo, ale, i když je řada výjimek, na většině škol stále převažuje frontální výuka. Učitel stále káže žákům, co si mají zapamatovat, a jde mu především o to, aby naplnil jejich hlavy znalostmi, které pak vyzkouší a oznámkuje.

Místo hledání cesty ke změně dělá Ministerstvo školství kroky, které nás vracejí ke školství 1.0. Státní maturity - ty se nutně zaměřují na to, co jde snadno otestovat. K dosažení úspěchu u maturity není zapotřebí vzdělávání, natož vzdělávání 4.0, stačí přísný a důsledný výcvik. I v matematice, jde mnohem víc o naučené (našprtané) algoritmy než o řešení problémů. O kreativitě či kritickém myšlení vůbec nemůže být řeč. Totéž platí pro povinné přijímací zkoušky na střední školy. Kde je spolupráce či komunikace? Jaká je zvědavost dětí? Na přísudek jmenný se sponou či rod zájmena? Přijímací zkoušky na maturitní obory navíc odradí nebo zastaví spousty dětí, kterým třeba zrovna nejde matematika, dětí, které jsou kreativní, komunikativní, empatické a s trochou péče a podpory by ve světě 4.0 skvěle uspěly. Mluví se o záměru vrátit se k osnovám. Jak nás ale osnovy s pevně daným seznamem učiva posunou ke vzdělávání 4.0, k adaptabilitě, ke zvídavosti, k iniciativnosti dětí? Ministerstvo směřuje k centralizaci a jednotnosti. Přitom jedině z pestrosti a různorodosti se může zrodit tak potřebný pokrok.

Učitelé musí mít daleko vyšší platy, dvojnásobné i vyšší. Aby se školství změnilo, nepochybně potřebuje další peníze. Ale ne proto, abychom pokračovali v tom, co máme, ale proto, aby současní učitelé měli prostor a motivaci učit se nové věci a změnit svoji práci, a také proto, aby do škol přišli noví lidé s jinými metodami, s novými nápady. Novela zákona o pedagogických pracovnících ovšem fixuje současný stav. Do škol smí jen ten, kdo absolvoval pedagogickou fakultu. Připravují ale učitele pro školství 4.0? To si snad nemyslí ani samotné fakulty.

MŠMT překážka pokroku


Úplně šokující pak je zjištění, že když už se někde objeví snaha přinést do škol takové vzdělávání, jaké je pro svět 4.0 zapotřebí, nejen že jí ministerstvo nepodpoří, ale dokonce to blokuje. Tak jak se to stalo u ScioŠkol, které dobře znám. Podporu ale nemají ani další inovativní školy ať soukromé či veřejné. O sdružení více než třiceti škol „Trvalá obnova školy“, jehož už sám název odkazuje do budoucnosti, nejspíš na Ministerstvu málo vědí a nikdy ho nepodpořili. Na místo toho, aby ostrůvky pozitivní deviace podporovalo, snažilo se z jejich nápadů poučit a šířit dobrou praxi do dalších škol, ministerstvo zakazuje. Nejenže tím brání tolik potřebným inovacím, ale hlavně ukazuje ostatním školám, učitelům i široké veřejnost, že současný stav je v pořádku a změny jsou nežádoucí.

Možná, že při pohledu na školství zevnitř je možné mít pocit, že vylepšené školství 1.0 je ta nejlepší cesta. Při pohledu ze světa 4.0, kde brzy budou jezdit autonomní auta, to ale vypadá jak skanzen s kočáry taženými koňmi.

Banky mnohdy půjčují na mnoho let. Proto k mému povolání patří myslet hodně dopředu, sledovat trendy a předvídat rizika. Jsem si zcela jist, že s vylepšeným školstvím 1.0, které jsme zdědili, nemůžeme ve světě 4.0 obstát. Neobstojí Česká republika. Ale neobstojí ani nikdo z nás. Co je však nejhorší, se vzděláním a výchovou ze škol 1.0 neobstojí ve světě 4.0 naše děti, vnuci a pravnuci.

Naději mi dává revoluce rodičů a prarodičů, kteří hledají a pro své děti volají po vzdělávání a výchově pro společnost 4.0. Kde je poptávka, přijde i nabídka. Hlavně, aby přišla včas!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy